Domov / Technika a Internet / 3 najrozšírenejšie mýty o štúdiu v zahraničí

3 najrozšírenejšie mýty o štúdiu v zahraničí

Dostať sa na školu v zahraničí je príliš zložité. Je to navyše aj veľmi drahé. A študujú tam len tí najnadanejší a najbohatší.

Uvažujete nejako podobne? V tom prípade ste sa vzdali skôr, ako ste si overili základné fakty. Je skutočne štúdium mimo Slovenska také nákladné a náročné? Zdá sa, že nie celkom. Preto, keď stále uvažujete o tom, kam na vysokú školu, zvážte všetky možnosti a nebuďte takí pesimistickí. Prečo by ste to neskúsili hoci aj v Anglicku či Spojených štátoch?

Pokúsime sa vyvrátiť 3 najväčšie mýty a polopravdy o štúdiu za hranicami. Možno Vás to nakopne tým správnym smerom…

 

Mýtus číslo 1: V zahraničí študujú len tí najlepší z najlepších

Dostať sa na univerzitu v zahraničí nie je až také komplikované, ako si mnohí z nás myslia. Existuje mnoho skvelých univerzít, ktoré vyslovene hľadajú medzinárodných študentov. Často je to otázka prestíže danej vysokej školy aj motivácia pre ostatných študentov. A čo sa týka nárokov na študentov, sú rovnaké, nech ide o mladého Dána, Íra alebo Slováka.

Prečo ste teda presvedčení o tom, že Vás by na žiadnu zahraničnú vysokú školu nevzali? V dnešnej dobe stačí trochu snahy a v podstate ktokoľvek má šancu stať sa súčasťou medzinárodnej triedy.

 

Mýtus číslo 2: Štúdium v zahraničí je veľmi drahé

Veľa ľudí je presvedčených o tom, že štúdium mimo ich rodnú krajinu je len pre pár vyvolených. A kto nepochádza z nadštandardnej rodiny, môže o čomsi podobnom len snívať. Pritom mnohé štáty sú v tomto ohľade k študentom veľmi ústretové.

Trebárs v škandinávskych krajinách  (konkrétne v Dánsku aj vo Švédsku) študenti z Európskej únie neplatia školné, takže stačí menšia brigáda a celkom pohodlne vyžijú. Nemusíte sa vôbec obávať, že by ste sa zodrali a neostal by Vám čas na štúdium, ani na povinné záverečné práce či iné školské povinnosti.

Vo Veľkej Británii a v Holandsku zasa fungujú študentské pôžičky. V prípade, že v Holandsku popri škole aj pracujete, môžete dostať mesačný grant až do výšky 500 €. Zmienené štáty naviac ponúkajú skutočne kvalitné a zaujímavé študijné odbory, ktoré mnohokrát ani u nás nenájdete. Štúdium v zahraničí je tak aj z tohto pohľadu veľmi lákavou vyhliadkou a rozumnou investíciou do budúcna.

 

Mýtus číslo 3: Prihlásiť sa na štúdium v zahraničí je zložité

Na svete existuje približne 40 000 vysokoškolských inštitúcií. Nájsť vhodnú školu alebo študijný program tak môže byť vcelku náročné, najmä pokiaľ ste na to sami a celkom presne neviete, čo by ste chceli študovať. Našťastie, dnes je možnosť spolupracovať s organizáciami,  ktoré Vám s výberom vhodnej univerzity ochotne pomôžu. Vedia, ktoré svetové univerzity sú kvalitné, aké programy či štipendiá ponúkajú, a tak Vás usmernia tým správnym smerom.

Nejedenkrát sa stane, že mladí Slováci sa na medzinárodnej pôde adaptujú až natoľko, že sa rozhodnú zostať tam aj po zisku titulu. Možno ostanú priamo na univerzite, ktorá poskytuje mnoho zaujímavých grantov a podporu pre mladých akademikov. V takom prípade sa však musia pripraviť na to, že ich rigorózna práca bude napísaná v angličtine či inom cudzom jazyku. To by však pre študenta študujúceho niekoľko rokov v zahraničí nemal byť najmenší problém.

Tí ostatní sa radšej zamestnajú v jednej z mnohých spoločností, ktoré dávajú príležitosť čerstvým absolventom.

 

Je toľko možností, kam a čo ísť študovať. Stačí sa zbaviť strachu a neveriť všetkým polopravdám. Štúdium  zahraničí je obrovskou školou života, ktorú jednoducho treba zažiť.
Autorské právo: andresr / 123RF Reklamní fotografie