Domov / Zdravie, krása a životný štýl / Bez stresu: Ako pripraviť dieťa na vyšetrenie u očného lekára?

Bez stresu: Ako pripraviť dieťa na vyšetrenie u očného lekára?

Zrak patrí k jedným z najdôležitejších zmyslov vôbec. Je preto zarážajúce, že mnohí rodičia zanedbávajú preventívne prehliadky u očného lekára u svojich detí. Častým dôvodom je obava z toho, ako taká návšteva u očného špecialistu vyzerá. Realita však ani zďaleka nemusí byť taká desivá, stačí sa len správne a včasne pripraviť.

Nielen dospelí, ale i deti trpia bez vedomia okolia viacerými očnými ochoreniami. Práve preventívne prehliadky a pozorné sledovanie akýchkoľvek zmien im môže zachrániť zrak, keďže malé deti ešte nedokážu popísať svoje zdravotné problémy a vysvetliť ich. Medzi najčastejšie detské ochorenia očí patrí napríklad krátkozrakosť a ďalekozrakosť, ale i škúlenie či astigmatizmus. Ide teda o očné vady, ktoré sa dajú pri včasnom diagnostikovaní úspešne korigovať a to z toho dôvodu, že zrak sa v danom období ešte len vyvíja.

Kedy vyhľadať očného lekára?

Pravidelné preventívne prehliadky raz za rok by mali byť samozrejmosťou približne od druhého roka života. Platí, že čím skôr sa odhalí problém, tým bude liečba úspešnejšia. Odborníci však upozorňujú rodičov na niektoré varovné signály, ktoré by nemali podceniť a pri prvom náznaku by ste radšej so svojou ratolesťou mali čo najskôr navštíviť očného špecialistu. Dajte si pozor, ak spozorujete u dieťaťa škúlenie, zakalenú rohovku alebo svetloplachosť, respektíve žiadnu reakciu na svetlo. Medzi ďalšie rizikové signály patrí nehybná rohovka, belasé zrenice, či trasúce sa oči.

Pozor na varovné signály

Lekára by ste mali vyhľadať aj vtedy, ak sa dieťa často sťažuje na bolesť hlavy, zakopáva o predmety, nakláňa hlavu, alebo ak si trie rukami oči či nimi neustále žmúri. Všetky prejavy by ste si mali poznačiť, zapíšte si od kedy sa u neho prejavujú a v akej intenzite, či sú na oboch očkách, alebo iba na jednom. Zväčšenú pozornosť by ste mali zraku vášho potomka venovať aj v prípade, ak jeden z rodičov trpí nejakou očnou vadou či dioptrickou chybou.

Ako prebieha očné vyšetrenie u detí?

Veľmi dôležitou súčasťou vyšetrenia zraku u detí je dôkladná anamnéza. Očný lekár sa bude pýtať na priebeh a prípadné komplikácie počas tehotenstva, samotný pôrod i popôrodné obdobie. Špeciálna pozornosť sa venuje predčasnej narodeným dieťatkám, keďže riziko vzniku očnej vady, napríklad krátkozrakosti, je u nich vyššie. Na rade je potom testovanie základných zrakových funkcií, už tu dokáže špecialista odhaliť nejaké problémy so zrakom. Súčasťou by malo byť aj vyšetrenie zrakovej ostrosti, škúlenia a tupozrakosti, ako aj zmeranie vnútroočného tlaku. V niektorých prípadoch je nevyhnutné aj vyšetrenie očného pozadia, na čo sa používajú kvapky. Ak dieťa ešte nevie komunikovať, na vyšetrenie zraku sa nepoužíva klasický čítací test, ale rôzne hravé formy s obrázkami.

Lepšia starostlivosť na očnej klinike

Ak chcete mať istotu, že vášmu dieťaťu bude venovaná dostatočná starostlivosť, poobzerajte sa po kvalitnej detskej očnej klinike. Svojej ratolesti tak zabezpečíte individuálny prístup, skutočného odborníka a hlavne dostatok času na dôkladné vyšetrenie a posúdenie stavu malého pacienta. V Bratislave môžete navštíviť napríklad detskú očnú kliniku Veselé očká, kde na vyšetrenie nebudete potrebovať ani odporúčanie od detského pediatra. Je súčasťou známej očnej kliniky Veselý, ktorú vedie jeden z najväčších slovenských odborníkov na očnú chirurgiu – František Veselý.

Preventívne prehliadky bez bolesti a bez dotyku

Na vyšetrenie v tejto očnej klinike využívajú najmodernejšie metódy a technológie, preventívky sú preto pre dieťa bezbolestné a dokonca úplne bezdotykové. Odhalenie očnej vady prebieha aj s pomocou špeciálneho prístroja, ktorý dokáže diagnostikovať ďalekozrakosť, krátkozrakosť či astigmatizmus už zo vzdialenosti jedného metra. Nepríjemné a zdĺhavé procedúry pri predpisovaní dioptrií sa tak skrátia na nevyhnutné minimum.

Klinika sa nešpecializuje len na preventívne vyšetrenie či na predpis okuliarov, pomôže pri diagnostike všetkých očných ochorení, teda aj upchatých slzných kanálikoch, zápalu spojiviek či rôznych neurologických porúch očí.

Na očného lekára dieťa vopred pripravte

Výborným spôsobom, ako vašu ratolesť pripraviť na očné vyšetrenie, je spoločný nácvik vo forme hry. Tá by ho mala naučiť, že návšteva lekára neznamená strach a bolesť, ale iba zábavu. Dieťaťu treba vysvetliť, že lekár sa ho môže dotknúť tváre a oblastí očí, odborníci radia na nácvik využiť obľúbenú hračku, na ktorej ratolesti ukážete, že dotykov lekára sa nemusí báť. Tú si môže so sebou zobrať aj do ordinácie, lekár so správnym prístupom by nemal nič namietať. Na nácvik vyšetrenia sa skúste zahrať s „ďalekohľadom“ – použite na to napríklad papierovú rolku. Pozitívny výsledok môžete dosiahnuť aj čítaním tematických príbehov, v ktorých hrdina navštívi lekára. Fungovať bude aj motivácia formou vytúženej odmeny. Ak dieťa absolvuje vyšetrenie bez plaču, dostane od rodiča nejakú odmenu, napríklad novú hračku, sladkosť alebo výlet na obľúbené miesto.