Domov / Zdravie, krása a životný štýl / 12 tipov pre zdravý spánok v tehotenstve

12 tipov pre zdravý spánok v tehotenstve

V tehotenstve je všetko iné a spánok predovšetkým. Zároveň máte poslednú možnosť vyspať sa do zásoby, tak na tom zapracujte a skvalitnite svoj ​​spánok na maximum!

 

 1. V 1. trimestri sa nestresujte a odpočívajte

Mnohé mamičky začnú s pozitívnym tehotenským testom panikáriť a hneď sa pustia do prípravy izbičky. Pre prvý trimester je ale kvôli hormónom typická výrazná únava a ospalosť. S vyhotovením vecí pre bábätko preto zatiaľ počkajte.

 1. V 2. trimestri zháňajte výbavičku

Druhý trimester je ideálna doba na zháňanie výbavičky. Hormonálna búrka už ustala a tehotenské bruško ešte nie je také veľké, aby vám zabránilo v pokojnom spánku.

 1. V 3. trimestri si kúpte nový vankúš

Neviete, ako si ľahnúť a v noci vás často budia pohyby bábätka, kŕče alebo nutkanie na močenie. Spite preto aj cez deň a v noci si dajte pod brucho vankúš. Aby ste uľavili aj krčnej chrbtici, kúpte si nový ergonomický vankúš.

 1. Veľa pite

Zvýšený pitný režim je dôležitý pre vás i bábätko, časté nočné výpravy na WC ale zabraňujú pokojnému spánku. Pite preto hlavne cez deň a s postupujúcim popoludním príjem tekutín obmedzujte.

 1. Zľahka cvičte

Zbavíte sa nielen kŕčov a bolestí chrbta, zároveň sa ľahko unavíte a bude sa vám lepšie spať. Vhodná je joga pre tehotné alebo iné špeciálne cvičenia.

 1. Doprajte si masáž

Poproste partnera, nech vám večer namasíruje ramená. Iste vám rád vyhovie a vy sa pred spaním príjemne uvoľníte. Rozsiahlejšie masáže by ale v tehotenstve mal vykonávať jedine odborník.

 1. Zaveďte pravidelný spánkový režim

8hodinový nočný spánok je minimum a čím skôr pôjdete do postele, tým lepšie. Ak budete chodiť spať každý deň v rovnaký čas (ideálne pred 23. hodinou), telo si na režim rýchlo zvykne a zaspávanie bude jednoduchšie.Radiant pregnant woman resting in her bed in the bedroom

 1. Spite v správnej polohe

V treťom trimestri je najlepšia poloha na ľavom boku s vankúšom medzi kolenami a pod bruchom. Môžete si zaobstarať špeciálny tehotenský vankúš, vziať dva menšie alebo svoj ​​starý. Poloha na chrbte nie je vhodná, pretože brucho tlačí na dolnú dutú žilou, spomalí sa tak krvný obeh a vás v noci môže vzbudiť nevoľnosť.

 1. Vyskúšajte bylinky

Ak vás počas tehotenstva trápi nespavosť, uvarte si medovkový alebo kozlíkový čaj. Môžete tiež vyskúšať tablety z lekárne. Tieto bylinky majú relaxačné účinky a pre bábätko sú absolútne neškodné.

 1. Prevoňajte si spálňu

Ukolísať k spánku vás môže tiež príjemná vôňa. Najlepšia je aromalampa, ktorá zároveň zvlhčí vzduch v miestnosti.

 1. Zájdite k lekárovi

Ak žiadna z rád nezabrala a vy nemôžete v noci spať, navštívte svojho lekára. Predpíše vám slabé lieky na spanie. Bábätko má síce vlastný biorytmus spánku a bdenia, vaša nespavosť sa na jeho zdraví ale môže prejaviť.

 1. Kúpte si nový matrac

Rovnako ako v prípade vankúša je na mieste aj výmena matraca. Tehotenstvo je veľký nápor na chrbát a matrac by mu preto mal byť dostatočnou oporou. Nákup rozhodne neodkladajte – až sa bábätko narodí, budete ho stále nosiť, chrbát si neoddýchne a navyše budete mať mnoho iných starostí.

Nastávajúce mamičky si zaslúžia len to najlepšie, odporúčame preto luxusný matrac Curem. Majú vynikajúce ortopedické vlastnosti a sú vyššie, takže sa vám z nich bude lepšie vstávať. Model Curem C5000, najluxusnejší v ponuke, je zložený zo 4 vrstiev pamäťových pien a dokonale sa prispôsobí tvaru vášho meniaceho sa tela.