Domov / Cestovanie / 5 rád pri prezúvaní na zimné pneumatiky

5 rád pri prezúvaní na zimné pneumatiky

Prezúvanie na zimné pneumatiky by malo byť samozrejmosťou. Bohužiaľ, nie vždy to platí. Niektorí vodiči ho ignorujú a jazdia celý rok na letných, v lepšom prípade na celoročných pneumatikách. Čo určite nie je dobrý nápad najmä v prípade, ak v zime jazdíte veľa a v ťažších terénoch. Čo by ste mali vedieť o prezúvaní na zimné pneumatiky? Prinášame zopár osvedčených rád.

  1. Lepšie je prezuť skôr

Zákon hovorí o tom, že zimné pneumatiky musíte mať obuté vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy, a to v období od 15. novembra do 31. marca. Ak ale vyrazíte na cesty s letnými pneumatikami pred týmto termínom a sneh vás pristihne nepripravených, o problém máte postarané. Odporúčame preto nenechávať si prezúvanie na zimné pneumatiky na poslednú chvíľu. Podľa odporúčaní treba prezuť vtedy, keď priemerné teploty lesnú pod 70C, čo môže byť aj omnoho skôr, ako 15. novembra.

  1. Tri milimetre hlboký dezén nemusí stačiť

Podľa zákona by mal mať dezén zimných pneumatík hĺbku minimálne tri milimetre. Bohužiaľ, v realite sa takto hlboký dezén javí ako nedostačujúci. Z dôvodu horšieho odvádzania vody je totiž vozidlo náchylnejšie k šmyku. Zimné pneumatiky teda radšej vymeňte už vtedy, ak je dezén hlboký štyri milimetre.

  1. Nepodceňujte geometriu

Prezúvate svojpomocne? Aj v takomto prípade sa oplatí navštíviť autoservis, a to práve kvôli geometrii kolies. Hoci v zime možno jazdíte pomalšie, geometria je nutnosť. Ak ju po prezutí neabsolvujete, môžete systematicky ničiť nielen pneumatiky, ale aj podvozok. Nehovoriac o zhoršených jazdných vlastnostiach.

  1. Plechové alebo hliníkové disky?

Ideálne je, ak máte dve sady pneumatík na diskoch. Stačí jednoducho vymeniť kolesá a hotovo. Pri výmene gúm na diskoch totiž môže dôjsť k ich poškodeniu. Aké disky teda zvoliť na zimné obdobie? Aj keď plechové sú omnoho lacnejšie, hliníkové disky sa tešia čoraz väčšej popularite. A to nielen kvôli ich dizajnu. Výhodou je ich ľahšia údržba, čistenie a tiež zlepšenie jazdných vlastností, keďže sú podstatne ľahšie ako plechové.

  1. Aké zimné pneumatiky kúpiť

Ak už zimné pneumatiky z minulej sezóny nie sú vhodné a chystáte sa kupovať nové, spravte tak určite s predstihom. Aby ste neprezúvali v poslednej chvíli a zároveň mali dosť času si správne vybrať. Pneumatiky voľte najmä s ohľadom na to, ako často a kde jazdíte. Ak v zime auto „vytiahnete“ z garáže len sporadicky, postačia vám aj lacné pneumatiky, ktoré však v každom prípade tiež spĺňajú všetky nároky na bezpečnosť. Ak ale jazdíte často, určite zainvestujte viac a stavte na prémiové modely.