Hoci inkontinenciou môžu trpieť rovnako muži, ako aj ženy, častejšie tento problém predsa len postihuje práve nežnejšiu časť celej populácie. Mnohé z vás vidia samovoľný únik ako neriešiteľný problém, avšak pokiaľ sa podchytí v skorom štádiu, ide o dobre liečiteľné ochorenie, ktoré vás vôbec nemusí obmedzovať v bežnom živote. Treba len vedieť, ako s inkontinenciou bojovať a ako si aj počas nej zabezpečiť primerané pohodlie.
Čo je to inkontinencia a koho najčastejšie postihuje?
Inkontinenciou sa rozumie samovoľný únik moču v rôzne silnej intenzite a množstve. Postihuje obe pohlavia, a to najmä ľudí po 50. roku života, avšak nevyhýba sa ani tehotným, mladým ženám i mužom. Štatistiky udávajú, že inkontinenciou trpia 3-krát častejšie ženy ako muži, na Slovensku postihuje okolo 310 000 žien, pričom 30 – 50 % žien postihne počas života aspoň občasný únik moču, ale len každá 4. – 5. vyhľadá pomoc odborníka.
Najväčším problémom nie je toto ochorenie samotné, ale skôr to, že väčšina z vás už pri prvých príznakoch o svojom probléme mlčí a takisto sa pre návštevu lekára rozhodne až vtedy, keď už je príliš neskoro.
Najčastejším vinníkom inkontinencie bývajú iné zdravotné problémy, ako sú: diabetes, nadváha až obezita, zápal močových ciest, ochorenia nervovej sústavy, silný dráždivý kašeľ, u mužov hlavne zväčšená prostata, ale aj vyšší vek. U žien býva častým spúšťačom okrem zníženej hladiny ženských hormónov v období menopauzy aj pokles močovej rúry a rodidiel po viacerých pôrodoch alebo oslabenie svalov panvového dna počas gravidity alebo po pôrode.
Hoci väčšina žien sa s inkontinenciou nevie vyrovnať, pretože im spôsobuje psychické, hygienické aj spoločenské problémy, tento problém je podľa urológov veľmi dobre riešiteľný, pokiaľ sa liečba podchytí už v skorých štádiách.
Prejavy a typy inkontinencie
Najčastejším typickým príznakom začínajúceho problému s únikom moču býva časté močenie v noci, naliehavé nutkanie na močenie, pocit neúplného vyprázdnenia a samovoľný únik najprv menšieho množstva moču (pár kvapiek), ktoré sa postupne stupňuje.
Samovoľný únik moču sa delí na niekoľko typov. Ide o najčastejšie sa vyskytujúcu stresovú inkontinenciu, pri ktorej dochádza k úniku moču pri zakašľaní, kýchnutí, smiechu alebo väčšej fyzickej námahe, alebo urgentnú inkontinenciu, keď pri nutkaní na močenie nestihnete dôjsť na toaletu a dôjde k úniku moču. Pokiaľ sa vám nehody s únikom stávajú vo všetkých týchto prípadoch, trpíte pravdepodobne kombináciou oboch typov inkontinencie.
Liečba ženskej inkontinencie
Pokiaľ je inkontinencia zapríčinená infekciou/zápalom močových ciest, v prvom rade je potrebné vyliečiť tieto stavy. Pri ľahšej forme stresovej inkontinencie sa odporúča ženám vykonávať gymnastiku panvového dna, tzv. Kegelove cviky, ktoré sú určené špeciálne na podporu panvových svalov. U žien v období menopauzy sa podávajú ženské hormóny. Pri urgentnej inkontinencii sa uskutočňuje dlhodobá liečba liekmi.
Samozrejmosťou býva aj zmena životného štýlu, najmä stravovania. Vhodnou prevenciou býva strava bohatá na vitamíny (najmä C a D) a dodržiavanie pitného režimu (čistá voda, minerálne vody s obsahom horčíka a bylinkové čaje).
Jednou z možností liečby je aj operačné vyriešenie ťažkostí s únikom moču. Pokiaľ však z akýchkoľvek príčin nemôžete operáciu podstúpiť a iné metódy liečby neúčinkujú, posledným riešením je vyskúšať rôzne inkontinenčné pomôcky pre ženy. Tie vám síce ochorenie nevyliečia, ale aspoň zmiernia nepríjemné pocity s ním súvisiace a zabezpečia vám komfortnejší život.
Veľká pomoc v podobe inkontinenčných pomôcok
Veľkou pomocou pre pacientky trpiace únikom moču sú práve hygienické pomôcky, ktoré absorbujú uniknutú tekutinu a takisto zápach. Ide o pomôcky, ako sú slipové vložky, vložky s krídelkami, ochranná spodná bielizeň (nohavičky alebo fixačné nohavičky) a vkladacie plienky. Všetky produkty sú navrhnuté tak, aby vám poskytli trojitú ochranu: proti vlhkosti, zápachu a pretečeniu. Sú dermatologicky testované, vyrobené z jemného materiálu a navrhnuté tak, aby boli príjemné a pohodlné aj pri každodennom nosení. Vybrať si môžete produkty podľa stupňa oslabenia močového mechúra od mierneho až po vysoký a podľa intenzity unikania moču, s čím súvisí úroveň absorpcie jednotlivých inkontinenčných pomôcok.
Tieto produkty je možné zakúpiť si v lekárni alebo v špecializovaných e-shopoch ponúkajúcich pomôcky pre ľudí trpiacich samovoľným únikom moču. Formou internetového predaja máte možnosť vyskúšať aj konkrétny produkt úplne zadarmo, stačí, ak vyplníte formulár pre získanie vzorky, ktorá vám bude následne poslaná až k vám domov.
Hoci sa vám môže zdať, že problémy s únikom moču vás úplne vyradia zo spoločenského života a výrazne zasiahnu aj do osobného, nie je to tak celkom pravda. Aj keď je tento problém určite nepríjemný, ako už bolo spomenuté v úvode článku, podstatné je nezanedbať hneď prvé príznaky a čo najskôr navštíviť lekára. Iba ten dokáže určiť typ inkontinencie a nasadiť vhodnú liečbu. To je začiatok vášho úspešného boja s inkontinenciou. Odporúčam si prečítať aj tento zaujímavý článok o boji s inkontinenciou.