Domov / Technika a Internet / Je čas prezúvania. Jazdíte na tých najlepších?

Je čas prezúvania. Jazdíte na tých najlepších?

Automobilov na cestách stále pribúda. Mnoho rodín dnes vlastní toľko áut, koľko držiteľov vodičských preukazov v nich žije. Mať svojho štvorkolesového tátoša však neznamená len voziť sa na ňom a občas natankovať. Aby slúžil tak, ako má, treba sa oňho poriadne starať. Dôležitý je aj výber pneumatík.

 

Bezpečie za dobrú cenu

Jedny letné, jedny zimné a je. Hlavne, že sú neopotrebované. Môžeme sa na to pozerať aj z tohto pohľadu, no v aute väčšinou vozíme svoju rodinu, deti, priateľov a v neposlednom rade aj seba. Ide o dôležité osoby, ktoré si zaslúžia absolútne bezpečie a spoľahlivosť na cestách.

Bezpečnosť nie je ovplyvnená len výbavou automobilu, airbagmi, ale aj samotnými pneumatikami. Za kvalitu si každý, samozrejme, zaplatí, no dá sa nájsť aj kvalita za prijateľnú cenu. Ako napríklad pneumatiky Sebring. Firma založená v roku 1915 neprežila ani prvých desať rokov, keďže ju prevalcovali väčšie korporácie. Práve vďaka pomeru cien ku kvalite však vstala z popola a vypracovala sa tam, kde je dnes.

 

Testovaním k správnemu výberu

 

S nástupom jari prichádza na rad aj výmena pneumatík. Väčšina už má prezuté, pár ľudí to ešte len čaká. Niektorí vyberajú po zimnom uskladnení tie minuloročné, iní kupujú nové a tí dobre informovaní už možno jazdia na tohtoročných víťazoch testov ADAC.

ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil Club) je nezávislá renomovaná inštitúcia, ktorá každoročne pomáha pri výbere kvalitných pneumatík. Uskutočňujú testovanie, ktoré je založené na hodnotení siedmych kategórií. Štyri sa týkajú jazdných vlastností na rôznych povrchoch, ktorými sú sucho, mokro, sneh a ľad. Ďalšími kategóriami sú hluk, spotreba paliva a opotrebovanie. Výsledky sú známe už aj pre rok 2016, a práve tie budú možno smerodajné pri výbere kvalitných pneumatík pre úplných laikov, ale aj odborníkov. Práve spomedzi letných pneumatík sa nimi tento rok stali Vredestein Sportrac 5, holandské pneumatiky s talianskym dizajnom, ktoré najlepšie uspeli vo všetkých spomenutých kategóriách.

 

Najlepší z najlepších

 

Každý rok pribúdajú nové druhy pneumatík, vylepšujú sa dezény, a tak sa aj víťazom ADAC môže stať budúci rok niekto iný. Nateraz sú však víťazi jasní, takže vieme, ktorý druh zimných, letných aj celoročných pneumatík si najlepšie poradil so suchou aj  mokrou vozovkou a s ňou súvisiacim aquaplaningom, ukázal, aký má vplyv na spotrebu, dokázal, že nie je príliš hlučný a mal aj najnižšiu mieru opotrebovanosti.

Ak by ste sa však o kúpe, výmene či uskladnení pneumatík chceli dozvedieť viac, skúste navštíviť www.pneumatiky.sk a nechajte si poradiť od skúsenejších. Šťastnú cestu!

 

FOTO:  © OPgrapher / Dollar Photo Club