Domov / Zdravie, krása a životný štýl / Cestovateľ Ibrahimovič je prototypom človeka, ktorý si splnil sen

Cestovateľ Ibrahimovič je prototypom človeka, ktorý si splnil sen

Nemusíte ho mať radi. Nemusíte sledovať jeho zápasy, ba priam vám môže byť ľahostajné, že je to profesionálny futbalista. Zlatan Ibrahimovič si ale zaslúži váš rešpekt. Dnes má 38 rokov a píše skutočne zaujímavý, nielen športový, ale aj životný príbeh. Okrem toho, je veľkým športovým cestovateľom, veď vystriedal toľko klubov, že by z nich dokázal vytvoriť mini ligu. A veruže nešlo o kluby takpovediac druhého sledu, ale o tímy, ktoré majú milióny priaznivcov po celom svete a je v nich nesmierne veľký tlak na výsledky. Teda, nielen na výsledky, ale na každý jeden krok, ktorý človek urobí.

Zlatan Ibrahimovič je Švéd, ale jeho priezvisko správne napovedá, že má balkánske korene. Je novou generáciou prisťahovalcov, ktorí ušli z Balkánu kvôli vojnovej situácii z konca minulého tisícročia. Pochádza zo skromných pomerov,  nikdy nemal dostatok financií a sám musel byť od začiatku veľmi tvrdý, inak by v pouličných situáciách neobstál. Náročná minulosť ho zocelila. Dnes o ňom často môžeme čítať, že je arogantný, prípadne, že rozhadzuje peniaze. Avšak, to je len vrstva, ktorú vidí verejnosť. On si financie, ktoré zarobil svojimi futbalovými výkonmi užíva, môže si dovoliť veci, o ktorých sa mu kedysi nemohlo ani snívať. A že je arogantný? Len hovorí, čo si myslí a nedbá na názory ľudí, ktorí s ním nemajú nič spoločné. V jednom interview, kde sa vrátil k pôsobeniu v Barcelonu, vysvetlil, že jeho hlavným problémom bol vzťah s trénerom Pepom Guardiolom. Ľudsky si nerozumeli.

S futbalom začínal vo švédskom Malmo, kde veľmi rýchlo zistili, že má veľké kvality. Neskôr sa mu podarilo zažiariť v Holandsku, kde sa zaradil medzi najväčšie hviezdy Ajaxu Amsterdam. Nasledovala talianska kapitola a Juventus Turín. Neskôr si na Apeninskom polostrove zahral aj za milánske kluby Inter a AC, pričom všade, kam prišiel bol jednou z najväčších hviezd a darilo sa mu aj strelecky. Vyskúšal si aj španielsku ligu a život v Katalánsku, keď bol ofenzívnou hviezdou FC Barcelona, ale popri Lionelovi Messim sa mu nedarilo hrať svoj najlepší futbal. V neposlednom rade bol hviezdou švédskej reprezentácie, pričom práve vďaka nemu túto severskú krajinu sledovali aj nezainteresovaní priaznivci. Jeho príbeh je aj dnes veľkou inšpiráciou pre mnohých ľudí po celom svete. Dá sa z neho veľa naučiť.

Keď odchádzal do americkej Major League Soccer, aby hrával za Los Angeles Galaxy, hovorilo sa, že v Európe už hrať futbal nebude. Opak bol pravdou, vrátil sa do AC Miláno a čierno-červení už neboli, keď išlo o športové tipy, takým outsiderom ako dovtedy. AC sa vrátilo, aj vďaka Ibrahimovičovi do pohárovej Európy a niekdajší gigant sa dostal na cestu obnovy, ku ktorej Švéd nemalou mierou prispel. Má takmer 40 rokov, ale jeho príbeh stále nekončí.

Vždy túžil vyhrať Ligu majstrov, ale to sa mu doposiaľ nepodarilo. V parížskom PSG, kde taktiež pôsobil, nemal k tomu ďaleko, ale nebolo mu takpovediac dopriate. Pri pohľade na to, aké kluby vystriedal sa to zdá až nepochopiteľné (áno, hral aj za Manchester United), ale hovorí sa, že niekto nemôže mať všetko, ani tento švédsky futbalový cestovateľ. Svojimi vyjadreniami si narobil veľa neprajníkov a aj fanúšikov, pričom podstatné je, že keď sa niekoho z futbalového prostredia spýtate, kto je Zlatan Ibrahimovič, budú vám vedieť odpovedať. Jednoducho, nie je prakticky možné, aby niekto sledoval futbal a nevedel, kto je tento naozaj osobitý hráč.