Domov / Cestovanie / Na čo sa môžete tešiť v Žiline?

Na čo sa môžete tešiť v Žiline?

Žilina je štvrté najväčšie mesto na Slovensku, žije tu viac ako 82-tisíc obyvateľov, je dôležitým uzlom severného Slovenska a stále o nej môžeme hovoriť ako o turisticky nepobozkanej oblasti. Niežeby sem turisti nechodili, ale na to aký potenciál mesto má, je jej návštevnosť skutočne nízka. Tento článok vám prezradí čo vidieť, kam sa ísť pozrieť, tipy na výlety, ale aj to, kde si môžete v Žiline užiť oslavu.

Čo vidieť v Žiline

Ako už býva pravidlom, najkrajšou časťou mesta je historické centrum a Žilina nie je žiadnou výnimkou. Mariánske, alebo aj štvorcové, námestie je lemované meštianskymi domčekmi, uprostred námestia sú dve studne, v zime sa tu konajú vianočné trhy a v lete plno kultúrnych podujatí. Ak by ste chceli oslavovať, rozhodne tu – pre mladých a plných energie tu je podnik Enjoy a pre tých, ktorí majú radi dobrú kuchyňu a príjemné prostredie tu je Korzo. Neďaleko je aj krásny Rosenfeldov palác, ktorý bol len nedávno otvorený po rekonštrukcii a ide zrejme o najkrajšiu budovu v celej Žiline.

Kam za kultúrou

Žilina zažíva kultúrnu revolúciu. Okrem toho, že mestské divadlo ponúka množstvo skvelých divadelných predstavení s mladými a šikovnými hercami, je tu aj projekt Stanica. Pár nadšencov si na 30 rokov za 1 euro prenajalo budovu malej stanice Záriečie a urobili z nej kultúrne centrum – každý deň sú tu workshopy, predstavenia, koncerty, divadlo či výstavy. Tento tím však pokračuje aj rekonštrukciou žilinskej synagógy, ktorú chce premeniť na kunsthalle. Takže možností, ako sa kultúrne vyžiť, je naozaj požehnane. A čo nocľah? Príjemné ubytovanie v Žiline nájdete napríklad v hoteli Galileo.

Choďte na výlet

Žilina má aj skvelú polohu na podnikanie výletov – neďaleko od nej je Malá aj Veľká Fatra, takže je na vás a vašich turistických schopnostiach, kam sa vyberiete. Len 30 km od Žiliny je obľúbená Terchová a v nej Jánošíkove diery s rebríkmi a vodopádmi. Pre istotu si zoberte kryt na mobil a pevnú obuv. Ak sa vám nechce cestovať príliš ďaleko, z centra mesta sa aj pešo dostanete ku čarovnému Budatínskemu zámku s obrovskými záhradami omývanými riekou Kysuca. Tak čo, prídete na výlet do Žiliny?