Domov / Zdravie, krása a životný štýl / Dovolenka na dvoch kolesách či s palicami…

Dovolenka na dvoch kolesách či s palicami…

“Saganománia” na Slovensku ešte stále pokračuje a cyklistika sa tak pomaly stáva národným športom. Ak k tomu pridáme aj krásne a príjemné prostredie, oddych a relax je zaručený. Preto niet divu, že si do prírody vyrazí čoraz viac ľudí. Chcete aj vy, no neviete kam? Možno máme pre vás jeden tip…

Azda najobľúbenejšou destináciou, nie len pre nás Slovákov, sú naše veľhory – Tatry. Tiché prostredie obklopené vysokohorskou prírodou s vôňou kosodreviny a dych vyrážajúcim výhľadom na mohutne týčiaci sa Gerlach či Kriváň je tým najlepším spôsobom, ako príjemne zrelaxovať a načerpať nové sily.

Množstvo turistických chodníkov si priam pýta celodennú vychádzku na niektorú z vysoko položených chát, ako je napríklad Chata pod Rysmi či Zbojnícka chata. Výletom tatranskou prírodou tak viete stráviť aj niekoľko hodín, kým dosiahnete svoj vytúžený plánovaný cieľ. Po ktorom, ako to tak často býva, prichádza zaslúžený oddych v niektorom z tatranských hotelov alebo apartmánov.

Hor sa na turistiku

Udržiavané turistické chodníky sú jednoduché na orientáciu. Riadiť sa môžete farebným označením jednotlivých trás podľa náročnosti. Ak túžite po menšom adrenalíne, určite odporúčame zvoliť trasu s červeným označením. Tam je väčšia pravdepodobnosť nebezpečnejších a ťažších úsekov, neraz aj s využitím reťazí. Menší adrenalín vám len pridá na pocite uspokojenia, keď dosiahnete svoj cieľ.

Ak by ste sa však vydali na výlet do Tatier so svokrou alebo menšími deťmi, je lepšie siahnuť po menej náročnejších trasách a výletoch lanovkami. Napríklad taká pozemná lanovka na Hrebienok je vcelku dobrý zážitok. Zážitok, ktorý ocenia hlavne deti, ak k nemu pridáte napríklad zjazd na kolobežkách. Ak sa napríklad vyberiete na výlet po Slovensku s rodinou, môže vám učarovať nielen prechádzka vo Vysokých Tatrách – ale napríklad aj turistika v Nízkych Tatrách.

Dve kolesá na cestách

Asfaltové cesty, spevnené turistické chodníky, možnosť prepravy aj s bicyklom či už vlakom alebo lanovkou a mnoho ďalšieho, na svoje si v horách príde vskutku každý. Ak ste, tak ako väčšina Slovákov po vzore nášho zeleného “Terminátora”, podľahli cyklistike, tatranská príroda je aj pre vás. Stačí vhodný crossový, trekingový či horský bicykel a hor sa do hôr.

Výlet na Sliezsky dom s nádherným výhľadom, či vcelku krátka túra na Popradské pleso po hladkej asfaltke v lone panenskej prírody učaruje azda každému. Pripravené sú aj všelijaké zaujímavé atrakcie. Toto leto sa napríklad mnohí tešili na majstra sveta v cyklotriale, trial show Jána Kočiša. Týždeň pod jeho vedením je plný cyklistiky a v prípade záujmu vás priučí aj nejakým cyklistickým “kúskom”.

Ak ste v cyklistike len začiatočník, na škodu nebude ani pohodový výlet okolo Štrbského plesa, s výhľadom na krásne a majestátne hory, ale aj na moderné hotely, ktoré lemujú jazero. Cestný bicykel využijete napríklad na potulkách po Liptove a Nízkych Tatrách.

Aj v lete, aj v zime

Slovenské veľhory ponúkajú dovolenku celoročne. Či je zima, jar, leto, jeseň, v Tatrách je stále čo robiť. Napríklad také vychýrené slovenské lyžiarske stredisko Jasná ponúka cez leto množstvo  turistických a cykloturistických atrakcií. Zo super zimnej lyžovačky tak môže byť razom na oplátku letná dovolenka na Chopku.

Nechajte sa vyviesť modernou lanovkou a obdivujte prírodu z výšky. Na Chopku vás potom počká známa reštaurácia Rotunda. Čo môže byť lepšie, než vychutnávať si dobré jedlo s veľkolepým výhľadom na okolitú prírodu?

Ak by ste mali aj po výstupe na Chopok chuť ísť ešte vyššie, môžete pozbierať svoje sily a vybrať sa na Ďumbier. Prevýšenie síce len pár metrov však stojí za to. Vo výške 2043 metrov nad morom sa vám tak odkryje ešte lepší výhľad na tatranskú scenériu. A ak budete mať šťastie, zazriete aj tradičného svišťa či kamzíka

Ak žijete adrenalínom a milujete rýchlu jazdu na dvoch kolesách, môžete vyskúšať downhillovú trať, ktorá vedie z Chopku dole. Cestu si tu nájdu aj rôzne športové a kultúrne udalosti a súťaže.

Spa a wellness

Ak sa vyberiete na výlet do Tatier s rodinou či deťmi, po náročnom dni poteší najviac regenerácia a oddych v spa alebo wellnesse. Pri ubytovaní v rôznych hoteloch, ako napríklad Grandhotel Jasná, je ponuka wellnessu a procedúr naozaj bohatá a na chuť si príde naozaj každý.

Sauny, detoxikačné masáže, vírivky, bazény a mnoho a mnoho ďalšieho predstavuje ideálny oddych a regeneráciu, pri ktorých naberiete nové sily na nasledujúce dni. Menšie ratolesti zase ocenia návštevu aquaparku ako AquaCity Poprad či Tatralandia, kde sa môžu dosýtosti vyblázniť. Možností je teda nespočetne veľa. Takže, či už ide o romantiku vo dvojici, alebo rodinnú dovolenku, Tatry si jednoducho zamilujete…