Domov / Dom, byt a záhrada / Farebné fasádne omietky – aký druh omietky vybrať?
Farebné fasádne omietky – aký druh omietky vybrať?
Farebné fasádne omietky – aký druh omietky vybrať?

Farebné fasádne omietky – aký druh omietky vybrať?

Výber fasádnej omietky závisí od klimatických podmienok, typu budovy a vášho rozpočtu. Správna voľba výrazne ovplyvní estetiku budovy a dlhodobú odolnosť voči poveternostným podmienkam. Medzi najbežnejšie typy fasádnych omietok patria akrylátové, silikátové a silikónové omietky. Aké sú rozdiely medzi týmito typmi omietok a prečo by ste mali zvážiť tepelnoizolačné riešenia?

Akrylátové omietky

Akrylátové omietky sú vyrobené na báze syntetických živíc. Sú obľúbené vďaka svojej vysokej pružnosti a širokej škále farebných možností. Odporúčame navštíviť fasádne štúdio, ktoré vám na základe druhu stavby dokáže vybrať najvhodnejšiu omietku a pomôže vám i s realizáciou dokončovacích prác.

Akrylátové omietky sú veľmi pružné t.j. sú menej náchylné na praskanie vplyvom pohybu podkladu. Majú dobrú odolnosť voči vlhkosti. Syntetické živice vo vnútri farby udržia dlho farebný odtieň. Pozor na to, že tieto omietky nie sú dobre paropriepustné, čo môže byť nevýhodou v prípade nedostatočne odvetraných stien.

Silikátové omietky

Silikátové omietky sú vyrábané na báze vodného skla a minerálnych plnív. Sú známe svojou vynikajúcou paropriepustnosťou a trvanlivosťou. Tieto omietky použite, ak sú steny otočené na tienistú stranu alebo sa nachádzajú v blízkosti zdroja vlhkosti. Silikátové prípravky umožňujú stenám dýchať a bránia usádzaniu plesní. Dobrá je tiež ich odolnosť voči UV žiareniu a vďaka minerálnej báze odolávajú znečisteniu. Aplikácia silikátových omietok vyžaduje prácu skúsených odborníkov.

Silikónové omietky

Silikónové omietky kombinujú výhody akrylátových a silikátových omietok. Sú vyrobené na báze silikónových živíc, ktoré zaručia vysokú odolnosť a flexibilitu. Spájajú v sebe všetky výhod akrylátových i silikátových farebných omietok. Ochránia fasádu proti vlhkosti a zrážkam, odpudzujú nečistoty a prach. Prispievajú k zdravému prostrediu vo vnútri stavby. Všetky tieto výhody znamenajú jediné – silikónové omietky patria medzi najdrahšie.

Moderné tepelnoizolačné omietky

Tepelnoizolačné omietky predstavujú novinku v stavebných materiáloch. Tieto omietky sú estetické a zároveň plnia funkciu tepelnej izolácie fasády. Vďaka tepelnoizolačnej omietke znížite energetickú náročnosť budovy. Investícia do izolačnej omietky sa vyplatí, keďže sa vám znížia náklady na vykurovanie a v lete na chladenie. Stabilná teplota v interiéri zvýši komfort bývania. Hydrofóbne prísady ochránia dom pred vlhkosťou.

Autor: Gabriela Kudláčová