Domov / Zdravie, krása a životný štýl / Ľadové víno: Lahôdka, ktorú stojí za to ochutnať

Ľadové víno: Lahôdka, ktorú stojí za to ochutnať

Skúsení vinári a milovníci vína sa zhodujú v tom, že kto raz ochutná svieže ľadové víno, zamiluje si ho už navždy. Výroba ľadového – slamového vína však vôbec nie je jednoduchá, pretože sa musí zberať len pri určitej teplote, takže niekedy sa ho vyrobiť skrátka nepodarí. To len zvyšuje jeho vzácnosť a jedinečnosť.

Tak čo, dáte si za pohárik?

Lahodné prezreté víno

Slamové, respektíve ľadové víno zvykne byť označované aj za prezreté. Jednoznačne mu však patria pomyselné prvé priečky medzi všetkými odrodami vín. Ak namietate, že Vy ste skôr na suché biele víno, nezatracujte slamové víno prv, ako ho ochutnáte.

Tento druh vína totiž vyniká nielen svojou originálnou chuťou, ale špecifický je aj  spôsob zberu. Hrozno vo viniciach sa musí nechať prezrieť a zberá sa až vtedy, keď teplota vzduchu klesne minimálne pod – 7 °C. Výroba ľadového vína je tak veľmi zložitá a nákladná, čo sa logicky odzrkadlí aj vo vyššej cene tohto lahodného moku. Za kvalitu a úžasnú chuť sa však oplatí priplatiť.

 

Ako chutí ľadové víno?

Prekvasením vznikne z hrozna víno, ktoré sa vyznačuje vyváženosťou sladkosti, acidity a extraktu. Chutiť bude určite všetkým, ktorí obľubujú sladšie vína, pretože je prirodzene sladké a v jeho farebnom spektre prevládajú žlté tóny. Niektorí v ňom cítia sušené ovocie, iní zasa med. Čo v ňom cítite Vy?

 

Trošku z histórie

Vedeli ste, že za vznikom ľadového vína stojí náhoda? Prvá zmienka o ňom pochádza z 18. storočia z  Nemecka, kedy vinárov prekvapil skorý mráz. Napriek tomu zmrznuté bobule pozbierali a vyrobili tak vôbec prvé ľadové víno. Jeho najväčší rozmach však nastal až v 20. storočí. Nemecko je dodnes jeho najväčším výrobcom v Európe.

 

Pýcha vinárov

Vyrobiť kvalitné slamové víno je hotová veda a neraz to chce aj veľký kus šťastia. Preto sa na to neodhodlá každý vinár. Tí, ktorým sa však slamové víno vyrobiť podarí, sú naň právom hrdí.

Ešte stále ste ho neochutnali? Hoci aj dnes večer nahraďte svoje obľúbené červené víno práve tým ľadovým. Jeho výrobcovia aj všetci, čo ho ochutnali garantujú, že to istotne neoľutujete.
Autorské právo: tverdohlib / 123RF Reklamní fotografie