Domov / Dom, byt a záhrada / Obklady a dlažby. Praktické rady do každej domácnosti

Obklady a dlažby. Praktické rady do každej domácnosti

Farby a dekory sú určite to, čo vás na dlažbe alebo obklade zaujme ako prvé. Aby ste však boli spokojný ozaj dlho, mali by ste ich nakupovať nielen podľa vzhľadu. Okrem farby a dekoru, sú dôležité i rozmery a mnohé praktické vlastnosti.

Väčšie a veľké formáty sú dnes ozaj bežné, no nie je problém kúpiť si skutočne maxi veľkosť ako napríklad 3 x 1 meter. Čím väčší rozmer, tým menej špár. Ale pokiaľ chcete obložiť zaoblené tvary, zídu sa vám skôr klasické mozaiky. Pri malých a veľkých formátoch však platí, že podklad musí byť dokonale rovný. Dorovnať ho však môžete pomocou špeciálnych stierok, ktoré môžete naniesť i vo viacerých vrstvách.

Ako je to s keramickou dlažbou?

Nie na všetky kusy obkladov a dlaždíc sú stopercentne rovnaké veľkosti. Normou sú definované prístupné rozmerové tolerancie dĺžky či šírky. Pokiaľ však chcete elegantnú homogénnu plochu, zvoľte skôr kalibrované výrobky. Sú výhodné najmä v tom, že špáry medzi nimi môžu byť úzke, minimálne dva milimetre. Za základný povrch keramickej dlažby sa považuje hladký glazovaný, no môže byť i matný, lesklý či polomatný. Glazované výrobky sa využívajú najmä v interiéroch, ale s ohľadom na ďalšie možné technické parametre, ktoré je možné využiť v exteriéri.

Rada na záver

Obklady a dlažby kupujte s určitou rezervou, +-10%. Prípadné opravy môžu prekvapiť každého z nás, takže sa treba pripraviť naozaj na všetko. Farebný odtieň sa označuje dvoma číslami alebo písmenami, veľkosť zase poslednou číslicou rozmeru v milimetroch. Jednotlivé výrobné dodávky sa môžu totiž  vo farbe a rozmeroch do istej miery odlišovať.

FOTO: © cobra1983 / Dollar Photo Club