Domov / Dom, byt a záhrada / Prečo sa oplatí investovať do bezpečnostných dverí?

Prečo sa oplatí investovať do bezpečnostných dverí?

Nech to znie akokoľvek, no naša bezpečnosť, zabezpečenie našich bytov či domov skutočne vo veľkej miere závisí od kvalitných dverí. Práve dobre zabezpečené dvere sú nosným pilierom, od ktorého závisí, či sa niekto nepovolaný dostane ďalej alebo nie.

Nie nadarmo čoraz viac ľudí, v snahe chrániť svoj majetok čo možno najefektívnejšie, investuje do spoľahlivých bezpečnostných dverí.

Čo však robí bezpečnostné dvere zárukou nášho bezpečia?

Bezpečie bezpečnostných dverí

Bezpečnostné dvere by mali v maximálnej miere obmedziť prechod osobám, ktoré od nich nemajú kľúče. Ich kvalita sa z hľadiska ochrany špecifikuje vrámci bezpečnostných tried podľa noriem STN P ENV 1627-1630. Pre laika bude asi zrozumiteľnejšie, že čím vyššie číslo, tým lepšia ochrana.

6 bezpečnostných tried

– kategória jeden (BT1) – jednoduchá ochrana

– kategória dva (BT2) – základná ochrana

– kategória tri (BT3) – vysoká ochrana

– kategória štyri (BT4) – veľmi vysoká ochrana

– kategória päť (BT5) – ochrana trezorového typu

– kategória šesť (BT6) – najvyššia možná ochrana

Bezpečnostná trieda BT1 – jednoduchá ochrana
Do tejto kategórii (BT1) patria všetky štandardné vchodové dvere nevyznačujúce sa nijakou špeciálnou výbavou. Takéto dvere by mali odolať bežným vandalom i mechanickým útokom bez použitia náradia.

Bezpečnostná trieda BT2 – základná ochrana
Dvere odolajú vandalom, ktorí by sa snažili ich vykopnúť, skákať do nich, respektíve udierať do dverí vlastným telom. Dané dvere by mali odolať zátaži až 300 kilogramov.

Ani skrutkovače, nože, malé kladivá či iné náradia zlodejov tu neobstoja.

Bezpečnostná trieda BT3 – vysoká ochrana
Okrem toho, že dané dvere odolajú všetkým vyššie spomenutým typom útokov a nástrojov, ani páčidlo s dĺžkou do 70 centimetrov nemá šancu.
Bezpečnostná trieda BT4 – veľmi vysoká ochrana
Skúsený zlodej však vie, čo zaberá a čo nie, a preto je vybavený inými pomôckami, ktoré by predošlé typy dverí prekonali. Čím vyššiu bezpečnostnú triedu dverí máme, tým menšie je ale riziko, že zlodej s akýmkoľvek vybavením ich prekoná. Aj ten najšikovnejší a najvybavenejší totiž okrem dobrých pomôcok potrebuje najmä čas a pokoj, inak nemá najmenšiu šancu.

Bezpečnostná trieda BT5 a BT6
Dvere v tejto bezpečnostnej triede sú určené na zvláštne účely. Vyskytujú sa predovšetkým v bankách, vo firmách, najčastejšie sa za nimi ukrývajú trezory a iné poklady. Na prekonanie takýchto dverí si trúfne len ozajstný profesionál s extra náradím.

Čo sa ochrany  bytov a domov týka, najčastejšie siahame po bezpečnostných dverách  3. a 4. bezpečnostnej triedy, ktoré sú zväčša dostatočnou ochranou všetkých našich cenností.
 

 

FOTO:  © ALDECAstudio / Dollar Photo Club