Domov / Dom, byt a záhrada / Stačia vám v byte tie najlacnejšie okná?

Stačia vám v byte tie najlacnejšie okná?

Chystáte sa na rekonštrukciu svojho bytu? V tom prípade zrejme uvažujete aj o výmene starých okien za nové. Takáto výmena okien vám môže ušetriť nemalé náklady na vykurovanie. A preto sa určite oplatí. No treba dobre pouvažovať o tom, aké okná si vybrať. Tie najlacnejšie totiž môžu byť v konečnom dôsledku najdrahšie.

Prečo sa lacné okná nemusia oplatiť?

Kompletná výmena okien, a to či už v dome alebo v byte, by mala byť záležitosť, ktorú absolvujete len raz za život. A ak si vyberiete dobré okná, určite to tak aj bude. Oplatí sa teda zainvestovať, aby ste výmenu okien nemuseli absolvovať opakovane. Nie, nevravíme, že do bytu si musíte nutne vybrať len tie najdrahšie okná a len vtedy budú dobre slúžiť. No nemali by ste ani príliš šetriť. Koniec koncov, konečný výber a teda aj cena okien, závisí vždy od viacerých kritérií. Akých?

Ako vyberať vhodné okná do bytu

Tu sú kritériá, ktoré by ste mali zohľadniť pri výbere okien do vášho bytu.

  1. Orientácia bytu. Máte okná orientované na severnú alebo južnú stranu? Je váš byt na kraji alebo v strede paneláku? To všetko treba dobre zvážiť. Náveterné strany sú napríklad viac zaťažované nepriaznivými vplyvmi počasia. A preto si okná vyžadujú kvalitné zasklenie a musia lepšie izolovať. To platí aj o severnej orientácii bytu.
  2. Materiál okenných rámov. Už ste si vybrali, z akého materiálu majú byť vyrobené vaše nové okná? Ten vo veľkej miere určuje ich cenu. Veľmi obľúbené, najmä v bytoch, sú plastové okná. A tie sú spravidla aj najlacnejšie. Rozhodnúť sa však môžete aj pre drahšie drevené okná, či hliníkové okná. V bytoch sú však plastové okná najpoužívanejšie a sú zrejme tou najlepšou voľbou. Ak si však zvolíte práve plastové okná, nemali by ste zabúdať na pravidelné vetranie!
  3. Profil plastového okna. Ak ste si teda vybrali plastové okná, určite nekupujte tie najlacnejšie. Okrem zasklenia o ich cene rozhoduje aj kvalita profilu, teda rámu plastového okna. Dobré plastové okná by mali mať hrúbku vonkajších stien profilu aspoň 3 milimetre a vnútorné komory v rámoch by mali mať aspoň 5 mm. Dôležitá je tiež hrúbka rámu okna. Samozrejme, čím hrubšie, tým lepšie izolačné vlastnosti.

Takže ako je to s cenou okien? Sú tie najlacnejšie správnou voľbou? Odpoveď je nie. Ak totiž chcete, aby malo okno správne parametre, mali by ste si za kvalitu čosi priplatiť. Na druhej strane však platí, že v dnešnej veľkej konkurencii ceny klesajú a aj za pomerne dobrú cenu môžete kúpiť naozaj kvalitné okno.