Zlato je večné a asi nikdy nevyjde z módy, pretože je nad všetkými trendami. Zlato a šperky z neho sú jednoducho nesmrteľným kúskom, ktorý nesmie chýbať v šperkovničke žiadnej ženy. Koniec-koncov, zlatými náušnicami naozaj nikdy nič nepokazíte.
Stále viac sa však do popredia a obľuby dostávajú aj šperky z iných kovov, obzvlášť taká platina je veľmi in.
Čo robí platinové obrúčky či prívesky šperkami budúcnosti?
Najväčšie plusy platiny
Prečo je platina taká žiadaná? Istotne aj pre toto…
– je extrémne odolná voči každodennému noseniu
– je prirodzene biela, t.j. nepotrebuje vybieľovanie ródiom ako napríklad biele zlato
– je to kov, ktorý sa začal vo veľkom používať len pred niekoľkými rokmi
– už za taký krátky čas si však získal veľkú popularitu a dnes sa používa najmä na výrobu prsteňov, predovšetkým zásnubných a obrúčiek.
Náušnice, náhrdelníky alebo náramky sa však z platiny často nevyrábajú, pretože ide stále o pomerne drahý kov. Platina je symbolom istej sofistikovanosti, a tak sú šperky z nej prejavom určitého spoločenského statusu.
Platina verzus biele zlato
Pre oko laika je na prvý pohľad skutočne ťažké rozpoznať, či sa jedná o šperk z platiny alebo bieleho zlata. Pozornejší, a najmä odbornejší pohľad však odhalí zopár najväčších rozdielov. V prvom rade – platina je biely kov na prvý pohľad veľmi podobný bielemu zlatu. Na rozdiel od bieleho zlata sa však používa v takmer stopercentnej forme, až v 95-percentnej. Šperky z nej sú teda stálejšie, na druhej strane ale aj o dosť ťažšie. Ak si teda plánujete zadovážiť prsteň z platiny, myslite na tento detail. Takýto šperk je totiž okrem vyššej stálosti a nespornej hodnoty aj o čosi ťažší ako trebárs 18-karátový zlatý prsteň rovnakej veľkosti. Aj preto je platina výrazne drahšia ako zlato. Rátajte s tým, že keď si vyberiete platinový prsteň, bude stáť v priemere dvojnásobne viac ako porovnateľný prstienok z 18-karátového zlata.
A čo tak striebro?
Keď sme už pri „bielych“ šperkoch, nemali by sme obísť ani šperky strieborné. Striebro je bielo-šedý kov a pre mnohých je zaujímavé najmä pre jeho dostupnosť. Šperky zo striebra sú totiž nepomerne lacnejšie ako prstene zlaté či nebodaj platinové. Je však ale o dosť mäkšie a poddajnejšie.
Striebro je obľúbené najmä pri výrobe príveskov, náušníc či náhrdelníkov. Neodporúča sa nosiť ho každý deň priveľmi dlho, pretože zvykne rýchlejšie zoxidovať, aj preto sa zvyčajne nehodí na výrobu snubných prsteňov či obrúčiek.
Aj prípadné zafarbenie do čierna sa však dá pomerne jednoducho a efektívne vyriešiť, stačí použiť vhodné prostriedky na čistenie striebra alebo handričky napustené špeciálnou tekutinou, ktorými si vaše strieborné šperky udržíte stále krásne žiarivé.
Keďže je striebro lacný, ale kvalitný kov, výborne sa hodí ako darček na menšie príležitosti či len tak pre potešenie. Striebro tiež skvelo vyzerá, aj preto si ho pri zbežnom pohľade možno pomýliť s kovmi drahšími. Skúsenému oku však neuniknú rozdiely v porovnaní s bielym zlatom či platinou.
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.