Domov / Zdravie, krása a životný štýl / Stručný návod, podľa čoho si vybrať diamantové šperky

Stručný návod, podľa čoho si vybrať diamantové šperky

Šperky s diamantom aj originálne šperky s drahými kameňmi sú odjakživa veľmi obľúbeným darom vhodným na rôzne príležitosti. Podľa čoho však diamantové šperky vyberať, keď je na trhu taká široká ponuka?

Existuje hneď niekoľko kritérií, ktoré by sme mali pri výbere vzácnych šperkov zohľadniť.

Dôležité kritériá pri výbere diamantových šperkov

Celkom na úvod je potrebné zohľadniť, komu je šperk určený a pri akej príležitosti ho chceme podarovať. Iný šperk sa hodí pre šesťdesiatročnú babičku a iný pre čerstvú dvadsiatku. K zásnubám budeme istotne vyberať zásnubný prsteň, k okrúhlym narodeninám sa zasa skvelo hodí aj set diamantových náušníc s náhrdelníkom.

Následne vždy zohľadňujeme osobný vkus obdarovaného. Má rád väčšie a výstrednejšie šperky alebo uprednostňuje skôr niečo drobnejšie, decentnejšie?

A po tretie, aká je suma, ktorú sme ochotní a schopní do takéhoto šperku investovať? Najdôležitejším kritériom pri výbere akéhokoľvek šperku je však jeho kvalita!

S dôrazom na kvalitu diamantu

Okrem overenia si predajcu daného šperku je cenné vedieť, aká je záruka surovín a kvalitného spracovania, ale tiež, či obchodník ponúka doživotný servis a možnosť reklamácie. Stále sa totiž nájde mnoho obchodníkov, ktorí zneužívajú nevedomosť zákazníkov a núkajú im nekvalitný tovar za predraženú cenu, ktorý naviac ani nemožno reklamovať.

Kvalita diamantového šperku sa udáva predovšetkým akosťou a veľkosťou kameňa, ktorý je v ňom vsadený, ďalšími použitými materiálmi, z ktorých je zhotovený a jeho umeleckým spracovaním.

Cena diamantových náušníc, prsteňov či náhrdelníkov je určená štyrmi hlavnými faktormi. Tie sa podľa začiatočných písmen anglického pomenovania označujú ako 4C – carat (váha), color (farba), clarity (čistota) a cut (výbrus). Hodnotu diamantov však ovplyvňujú aj ďalšie parametre daného kameňa – jeho spracovanie, symetria, fluorescencia a typ certifikátu.

Kvalita zásadne vplýva aj na výslednú cenu šperku s diamantom. Určuje ju najmä, do akej miery je kameň čistý a biely, svoju rolu ale zohráva i renomé výrobcu šperku a servis, ktorý ponúka. A keďže diamantový šperk je neraz nielen výnimočným darom a krásnou ozdobou, ale aj investíciou do budúcna, je dobré pri jeho kúpe zohľadniť všetky vyššie spomenuté kritériá a investovať skutočne výhodne.