Domov / Zdravie, krása a životný štýl / Umývajte si ruky o čosi dlhšie

Umývajte si ruky o čosi dlhšie

Doma sa každý z vás chce cítiť príjemne. Každá izba je zariadená podľa vášho vkusu. Podľa toho, čo je pre vás dôležité a čo by vo vás mala vzbudiť atmosféra dýchajúca z danej izby. Je to pravda, tam, kde sa cítite vy dobre, sa bude cítiť príjemne aj vaša návšteva. Kladiete dôraz na mnoho vecí, dokonca na úplné maličkosti. No venujete pozornosť aj svojmu umývadlu?

Strávte v kúpeľni viac času

Áno, počujete správne. Správne zvolené umývadlo vie urobiť z vašej kúpeľne kráľovstvo. Ruku na srdce, neumývate si ruky dlhšie v umývadle, ktoré sa vám páči? Možno preháňame, no, naopak, mnohí pri týchto slovách súhlasne prikyvujú, a tak nie je na škodu, ak viete, z čoho si môžete pri umývadlách či kúpeľňových batériách vyberať.

Pekné, ale aj praktické

Rada „kúp si také, čo sa ti páči“ vám asi nepomôže. Samozrejme, ak v kúpeľni nechcete mať dizajnový kúsok namiesto umývadla. V skutočnosti by však umývadlo malo spĺňať najmä praktické požiadavky. Dôvod je jednoduchý, prichádzate s ním do takmer intímneho kontaktu denne aj niekoľkokrát, preto ani údržba by nemala byť náročná. Materiál, tvar či umiestnenie umývadla vám môže zamotať hlavu. Keďže na trhu aj v tomto nájdete množstvo variantov, poradiť si nechajte od odborníka.

Na umývadlo sa myslí vopred

Už pri stavbe kúpeľne sa myslí na to, kde bude umiestnené umývadlo. Rôzne potrubia, na ktoré sa kúpeľňová batéria bude napájať, tak určia to najdôležitejšie. Už vtedy myslite na to, aby výmena batérie nebola pre vás v budúcnosti „mission impossible“.

Každý si príde na svoje

Nástup všelijakých možných technológií, pokrokov v každodennom živote znamenal posun aj pri ponuke umývadiel. Nepreháňame, ak povieme, že vybrať umývadlo je ťažké. Ani nie tak z nedostatku, naopak, z toho množstva krásnych moderných, ale aj klasických umývadiel sa vám zatočí hlava.

Tak schválne, ešte dnes si dajte do googlu umývadlá do kúpeľne a pozerajte na tie tisícky výsledkov. V eshopoch obchodov si nebudete vedieť vybrať. Ste stará škola alebo hľadáte dizajnový kúsok? Žiadny problém, oboje určite nájdete. Alebo to môžete skĺbiť dokopy.

Lavór namiesto umývadla?

Dnes sa totiž dizajnéri vracajú do minulosti a k poňatiu umývadla, aké bolo zaužívané kedysi. Preto medzi modernými kúskami nájdete umývadlá v tvare lavóra či starých vedier. Tieto varianty sa montujú zväčša na dosku či skrinku s úložným priestorom. Máte pocit, že umývadlo je na doske akoby „položené“.

Výhodou takéhoto riešenia je najmä hĺbka umývadla, ktorá zabezpečuje veľký objem vo vnútri. Úložný priestor, ktorý bude k dispozícii, vám takisto nebude na škodu. Toho nie je nikdy dosť a v kúpeľni to platí dvojnásobne. Uteráky, čistiace prostriedky, prášky na pranie či iné „maličkosti“ ľahko skryjete tak, aby vám v kúpeľni nič nechýbalo.

Pri týchto hlbokých umývadlách sa však mnohí sťažujú na vodu, ktorá špliecha na každú stranu. Dôvodom nemusí byť samotný výber umývadla, ale nesprávne zvolená batéria. To, akú zvolíte pre daný typ umývadla, je veľmi dôležité.

Batéria musí korešpondovať s umývadlom

Batérií na trhu nájdete pomerne veľa. Poznáme klasické kohútikové, pákové, bezdotykové či termostatické. Tak schválne, akú máte doma vy? Viete, pri ktorej dokážete ušetriť najviac vody? Práve kúpeľňové batérie a najmä ich výber môže zvýšiť vaše potešenie z používania umývadla.

Páková batéria šetrí vodu na rozdiel od kohútikovej, pri tej si však môžete nastaviť vodu tak akurát pre seba. No až tá termostatická vám môže doma ušetriť až 50 % vody. Nielen typ, ale aj materiál či dizajn batérie okrášli celkový vzhľad umývadla vo vašej kúpeľni. Niektoré umývadlá majú len jeden otvor na batériu, niektoré viac.

Ovplyvňuje to najmä výber kúpeľňovej batérie. Vždy preto popri nákupe umývadla prikúpte k nemu aj vhodnú batériu. Do veľkého umývadla sa nehodí malá batéria a naopak. Umývadlo a batéria musia spolu „ladiť“, oceníte to v budúcnosti, aj pri výmene či oprave.

Bývate sám alebo sa o kúpeľňu s niekým delíte?

Keď sa povie umývadlo, aké si predstavíte? To so skrinkou pod ním alebo také, ktoré stojí voľne v kúpeľni? Rohové, priestranné, malé alebo dokonca dvojumývadlo? Vaša odpoveď určite bude záležať na tom, či ste sám alebo ste viacpočetná rodina. Pre tú sa určite hodí tá posledná možnosť, no ani pri dvojumývadlách nebudete chudobní na výber.

Opustené alebo umývadlo so skrinkou

Ak si predstavíte to so skrinkou pod ním, myslite dopredu na úložný priestor. Ak ste si predstavili voľne stojace umývadlo, ktoré je v kúpeľni „opustené“, máte radi priestor a voľnosť. Práve tento dojem totiž navodí také umývadlo. Opticky zväčší priestor a montuje sa priamo na stenu. Sifón môžete zakryť pomocou stĺpu alebo polostĺpu, no môžete ho nechať aj viditeľný. Ak si zvolíte túto možnosť, siahnite radšej po dizajnovejšom sifóne.

Kúpeľňa by mala pôsobiť vzdušne, komfortne, nie zapratane a neupravene. Nemusíte vyberať z najdrahších umývadiel, no ak zvolíte kúsok, ktorý do vašej kúpeľne zapasuje a bude korešpondovať s jej veľkosťou, určite nič nepokazíte a návšteva si bude u vás ruky umývať o čosi dlhšie.