Určite sa mnohí z Vás pýtate, čo to vlastne tie infrasauny sú. Na čo slúžia, aké sú ich najväčšie špecifiká a v čom sú také odlišné od inému typu sauny?
Pokiaľ z názvu dedukujete, že sa jedná o akýsi špeciálny typ sauny, máte istým spôsobom pravdu. Avšak sú tu isté rozdiely, ktoré čoraz obľúbenejšie infrasauny odlišujú od iných sáun. Aké konkrétne?
Princíp infrasauny
Aj infrasauna je v prvom rade sauna, a teda pobytom v nej sa naše telo zahreje a následne sa vypotí, čo je z mnohých hľadísk pre ľudský organizmus veľmi prospešné. Čo je v prípade infrasauny rozdielne, je princíp fungovania procesu zahrievania. Kým štandardné fínske sauny sa zahrejú aj na 100 stupňov Celzia a vzduch v saune je vyhriaty na maximum, kvôli čomu je pobyt v nich pre mnoho ľudí neznesiteľný, v infrasaune teplota vzduchu nevystúpi vyššie ako na 30 až 40 stupňov. V infrasaune, ktorá využíva infračervené žiarenie, sa teda zahrieva iba naše telo, nie všetok okolitý vzduch. Celkovo je tak pobyt v infrasaune príjemnejší pre tých z nás, ktorým sa v klasických saunách ťažko dýcha.
Infračervené žiarenie
Infračervené žiarenie je vlnenie s veľmi nízkou frekvenciou, ktoré je voľnému oku neviditeľné. Na jeho tvorbu sa používajú špeciálne infražiariče umiestené na stenách infrasauny.
Priaznivé účinky infrasauny
Medzi najväčšie pozitíva pravidelného saunovania v infrasaune patrí:
- posilňovanie imunitného systému
- zvýšenie rozpínavosti kože
- napomáha znižovať stuhnutosť kĺbov
- podpora krvného obehu a kardiovaskulárneho systému
- zmierňovanie bolesti
- spaľovanie kalórií
- odvádzanie toxických látok z tela
- odbúranie stresu a únavy
Aj preto sa infrasauny čoraz viac využívajú vrámci rôznych liečebných kúr. Ideálne je skombinovať pobyt v nich s ďalším príjemným relaxom. Kvalitné vírivky alebo vírivé vane sú tým správnym doladením po vypotení celého tela v infrasaune, v ktorých znova načerpáme pozitívnu energiu a silu.