Domov / Dom, byt a záhrada / Vyberte si skutočne kvalitné plastové okná

Vyberte si skutočne kvalitné plastové okná

Rozhodli ste sa pre výmenu plastových okien, ale neviete sa zorientovať v ponuke. Je to prirodzené, keďže je na trhu na výber množstvo typov. Malý sprievodca plastovými oknami vám iste pomôže.

Rozpoznať kvalitu nie je ťažké

V minulosti ste sa mohli stretnúť s oknami, ktorých kvalita bola otázka. Staré typy okien sa tlakom deformovali, vedeli strácať farbu a aj tepelnoizolačné vlastnosti boli problémom. Na trhu s oknami sa konkurencia stále rozširovala a vďaka tomu stúpala kvalita tohto artikla. Postupne sa začali okrem okien predávať plastové vchodové dvere.  Tak ako pri každom produkte, aj pri oknách je smerodajná cena. Nečakajte zázraky od lacných materiálov. Vyberajte si okná s 5 až 6 komorovým profilom, ktoré bránia tepelnému úniku a znemožňujú nahromadenie vody. Zároveň dajte prednosť výstuhe okien z ušľachtilej ocele alebo zo železa pred hliníkovými. Pomocou dobrej výstuhy získavajú okná konštrukčnú stálosť. Dôležité je aj presklenenie, ktoré zvyšuje tepelnú izoláciu. Zvoľte si štandard Ug 1,0 až 1,1 alebo si priplaťte bezpečnosť s Ug 3. Aké kovanie by mali mať plastové okná v meste akým je napríklad Bratislava? Vo veľkomestách ide vo veľkej miere aj o bezpečnosť a ochranu majetku. To vám zaistí kvalitné kovanie. Malo by byť celoobvodové. Postará sa vám o stabilné tesnenie a variabilné uzatváranie plastových okien.

Správny profil je dôležitý

Nebudeme sa baviť o tom, z ktorej strany je lepšie sa fotiť. Profily plastových okien sú určujúcim prvkom kvality. Ide vlastne o počet komôr a ich hrúbku. Väčší počet komôr vám zabezpečí kvalitné plastové okná a cena je preto vyššia. Jednotlivé profily v oknách plnia rôzne funkcie. Ich spoločnou vlastnosťou je, že bránia úniku tepla z miestnosti. Je to vďaka vzduchu, ktorý sa v nich nachádza. Preto je dôležitá aj veľkosť komôr. Šírka komory by mala byť minimálne 5 milimetrov. Najširšou býva stredná komora, pretože sa v nej nachádza oceľová výstuž plastových okien. Hrúbka centrálneho profilu začína od 1, 5 centimetra. Na odvádzanie dažďovej vody je prispôsobená vonkajšia komora, z ktorej steny vedie malý kanálik. Profily okien sa delia aj podľa hrúbky. Úzke profily sú hrubé približne 60 milimetrov a široké profily viac ako 70 milimetrov. Posledným dôležitým prvkom pri výbere okien je tesnenie. Vyberajte si plastové okná so stredovým tesnením zabezpečujúcim kvalitnú izoláciu.