Každý kto vlastní motorové vozidlo, alebo si ho iba chce zadovážiť, musí rátať s tým, že si musí každý rok zakúpiť takzvané povinné zmluvné poistenie, v skratke PZP. Toto iste viete, nemusíme vám to pripomínať, len je dobré, aby ste vedeli na čo pri uzatváraní poistky nezabudnúť. Pokúsili sme sa vám to najdôležitejšie zhrnúť do niekoľkých bodov.
Na začiatok si pripomeňme, kto všetko si ho musí zakúpiť a načo slúži. PZP si je povinný zakúpiť každý majiteľ, držiteľ, alebo prevádzkovateľ motorového a prípojného vozidla, ktoré má pridelenú evidenčnú značku. Existujú však výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. Napríklad poľnohospodárske stroje, pracovné stroje pohybujúce sa po cestných komunikáciách v čase presunu na pracovisko, alebo návratu do garáží a areálov. Ak by ste mali záujem o podrobnejšie informácie, nájdete ich v zákone o poistení č. 381/2001 Z. z..
A načo slúži povinné zmluvné poistenie? No predovšetkým na finančné krytie následkov spôsobených poisteným motorovým vozidlom na majetku a zdraví iných účastníkov cestnej premávky. To znamená, že ak s vašim autom narazíte napríklad do iného auta a poškodíte ho, a prípadne dôjde k zraneniu vodiča a spolucestujúcich, poisťovňa v ktorej máte zakúpenú poistku preplatí vzniknutú škodu. Havária je sama o sebe nepríjemná záležitosť, ktorej sa chce každý vyhnúť, a bez finančného krytia by mohla byť omnoho nepríjemnejšia.
Rada prvá: Neignorujte zákonom danú povinnosť
Neverili by ste koľko ľudí sa snaží vyhnúť plateniu povinnej poistky. Lenže ak takého vodiča dopravná polícia prichytí, vyjde ho takáto ignorácia na peknú sumu. Nehovoriac o tom, že ak spôsobí škodovú udalosť bude ju musieť zaplatiť z vlastného vrecka, prípadne sa nevyhne trestnému stíhaniu. Takže pekne krásne zájdite do poisťovne a zakúpte si to, čo treba. Po zaplatení obdržíte takzvanú bielu kartu, ktorá vám bude slúžiť ako doklad o zaplatení pri cestnej kontrole. My vám však odporúčame uchovať si aj doklad o zaplatení, teda šekový ústrižok, alebo doklad z poisťovne. Spolu s bielou kartou obdržíte od poisťovne aj zelenú, ktorá zase slúži na preukázanie sa o zaplatení zákonnej poistky v zahraničí.
Rada druhá: Preverte si ponuky poisťovní
Je všeobecne známym faktom, že ceny za povinné poistenie klesajú z pred asi desiatich rokov najmä v rámci konkurenčného boja. Tie sú pre našich motoristov rok od roka prijateľnejšie. Neznamená to však, že neexistujú medzery kde by sa nedalo ušetriť. Musíte ale starostlivo zisťovať podmienky u jednotlivých poisťovní. Väčšina poisťovní stanovuje výšku poistenia podľa objemu a výkonu motora.
Nájdu sa však aj také, ktoré k týmto základným ukazovateľom berú do úvahy aj vek vodiča, šoférske skúsenosti, počet a charakter poistných udalostí, a pod. Nehovoriac už o tom, že každá poisťovňa sa snaží pritiahnuť si nového klienta rôznymi výhodami, zľavami, skrátka benefitmi. Ďalej treba brať do úvahy aj fakt, že od minulého roka začal štát vyberať nový typ odvodu, presnejšie za každé neživotné poistenie zhruba osem percent, tak dajte pozor, aby sa táto skutočnosť nepreniesla nepriaznivo do celkovej výšky vašej poistky.
Rada tretia: Vyberte si dobu poistenia podľa preferencií
Povinné zmluvné poistenie sa spravidla dlhé roky uzatváralo na jeden kalendárny rok, s tým, že ak mal klient záujem zmeniť poisťovňu, musel tak spraviť maximálne do šiestich týždňov pred koncom roka, čiže zmluvného obdobia. V súčasnosti je možné uzatvoriť poistku aj počas roka, no doba výpovede zostala nemenná. Poisťovne okrem toho vychádzajú v ústrety klientom aj vtedy, ak chcú auto odhlásiť, predať, nahlásiť jeho odcudzenie, prepísať, a pod. Vtedy je v mnohých týchto prípadoch nutné motorovému vozidlu ukončiť a zakúpiť novú poistku.
Rada štvrtá: Nezabudnite si prikúpiť rôzne potrebné pripoistenia
K povinnému zmluvnému poisteniu si je vhodné si prikúpiť aj havarijné poistenie, ktoré vám zase ochráni vaše auto a vaše výdavky spojené s ním a vašim zdravím. Havarijné poistenie je dobré si zakúpiť najmä pri nových a zánovných motorových vozidiel, kedy by cena prípadných opráv bola neúmerné vysoká. Pri starších vozidlách už stojí za zváženie uzavretie havarijného poistenia. V každom prípade, a nezáleží či máte auto nové alebo staré, stojí za to prikúpiť nejaké pripoistenie, ktoré by ako tak nahrádzalo absenciu toho havarijného.
Rada piata: Za poistku zaplaťte čo najmenej
Napriek tomu, že na výške poistky sa dojednáte s poisťovňou ešte pred uzatvorením zmluvy, časom si ju môžete dojednať nanovo. Auto časom a používaním starne, stráca na hodnote, je to niečo podobné ako pri havarijnej poistke. Záleží iba na vás, akí ste šikovní vyjednávač a ako dokážete trvať na svojom. Vždy pohrozte, že odídete ku konkurencii a garantujeme vám stopercentnú úspešnosť.