Domov / Dom, byt a záhrada / Deti na trampolíne
Deti na trampolíne
Deti na trampolíne

Deti na trampolíne

Keď sme kupovali záhradu, plánovali sme nielen zeleninové záhony a ovocný sad. Naším cieľom bolo tiež získať miesto na oddych mimo ruchu mesta a priestor, kde by sa aj malé deti cítili bezpečne. V našom prípade ide o budúce vnúčatá. Stále mám spomienky na to, ako rád som chodieval k babičke na dedinu, behal po záhrade a pozoroval svet z výšky ovocných stromov. Takto si predstavujem detský raj.

Asi nie som sám, kto má podobné plány. Susedný dom a záhradu nedávno kúpil starší pár. Na záhradu samotnú príliš nemyslia, oveľa väčší dôraz kladú na opravu domu a úpravu jeho bezprostredného okolia. Neobviňujem ich. Majú spolu šesť vnúčat a v lete ich mali všetky naraz u seba na prázdninách. Ich obľúbeným miestom sa stala záhradná trampolína.

Piskot malých detí bolo počuť na míle ďaleko. Našťastie pre nás, bola trampolína hneď za stodolou, takže sme si užili pokojné chvíle. Ale keď som videl, ako sa na nej deti dokážu vyblázniť, trochu som sa bál. Myslím, že každý dospelý by sa trocha bál. Môj sused ma však ubezpečil, že si dal tú námahu a vybral tú správnu trampolínu. Našiel naozaj kvalitnú a bezpečnú trampolínu pre deti. Deti sa tak môžu hrať bez strachu zo zranenia. Trampolína odvádza deti od neustáleho pozerania do smartfónov alebo tabletov.

Radšej ukážem deťom záhradu, naučím ich, ako sa starať o stromy a ktoré ovocie je chutné a na čo sa dá použiť. Chcel by som ich zobrať na prechádzky po lúkach a lesoch za pozemkom, aby sa naučili niečo o prírode, aby mohli určovať druhy vtákov a spoznávať divoké rastliny. Dnešné deti sú však pravdepodobne iné ako my. Žijú v inom svete. A môj sused mi to potvrdil. Prechádzky v prírode si užívajú len krátko, informácie vyhľadávajú na internetovom vyhľadávači a než by sa mali váľať v cudzom senníku, radšej sa kontrolovane vyšantia na bezpečnej trampolíne.