Domov / Technika a Internet / Trezory podľa typu uzamykania – plusy a mínusy v kocke
Trezory podľa typu uzamykania – plusy a mínusy v kocke
Trezory podľa typu uzamykania – plusy a mínusy v kocke

Trezory podľa typu uzamykania – plusy a mínusy v kocke

Trezory predstavujú kľúčovú súčasť zabezpečenia cenností a dôležitých dokumentov. Pri výbere trezora je dôležité zvážiť typ uzamykania. Rôzne metódy uzamykania poskytujú rôzne úrovne bezpečnosti a pohodlia. Z akých možností uzamykania máte na výber a ich výhody i nevýhody vám priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Uzamykanie trezora na kľúč

+ Uzamykanie a odomknutie trezoru pomocou kľúča je pohodlné a nevyžaduje technické zručnosti. Na rozdiel od elektronických zámkov nemusíte pri otváraní riešiť žiadne technické problémy, čo znižuje riziko poruchy. Trezory s otváraním na kľúč sú cenovo najvýhodnejšie a ponúkajú sa v rôznych rozmeroch na https://www.saffort.sk/domace-trezory.

– Veľkou nevýhodou trezorov na kľúč je riziko straty kľúča. U domácich trezorov nie je tento problém markantný, keďže dostanete k trezoru zväčša dva kľúče. U firemných a hotelových trezorov je otváranie na kľúč rizikové. Rizikové je tiež to, že kľúče môžu byť skopírované alebo ukradnuté, čo ohrozuje mieru bezpečnosti.

Uzamykanie trezora na mechanický kombinačný zámok

+ Kombinácia kódu ponúka vyššiu úroveň bezpečnosti. Praktické je, že rôzne osoby môžu mať prístup k trezoru pomocou vlastných kombinácií kódu. Obsluha takéhoto zámku nie je komplikovaná, stačí cvik a otvorenie je vecou sekundy.

– Ak zabudnete číselnú kombináciu, môže to viesť k problémom s prístupom a potrebe kontaktovať odborníka na otvorenie trezoru. Kombinačné zámky bývajú náchylné na opotrebovanie a následné zníženie funkčnosti.

Elektronické uzamykanie trezora

+ Elektronické zámky majú pokročilé funkcie ako sú sledovanie prístupových záznamov a možnosť meniť kódy. Otvorenie takéhoto zámku je veľmi rýchle a kódy na otvorenie môžete meniť ľubovoľne často. Niektoré elektronické zámky sa automaticky zablokujú po opakovanom zadaní zlých kódov. Trezory s elektronickým uzamykaním patria k bezpečnejším.

– Elektronické zámky môžu byť náchylné na poruchy spojené s elektronikou a napájaním. Ak sú batérie zámku vybité, do trezoru sa nedostanete. Preto je nutné životnosť batérie sledovať a v stanovenom čase batériu vymeniť.

Biometrické uzamykanie trezora

+ Biometrické zámky ponúkajú najvyššiu úroveň bezpečnosti. Tento typ uzamykania nájdete len u trezorov vyššej kategórie, čo sa ceny a zabezpečenia týka. Biometrický zámok sa ľahko ovláda – stačí prejsť po čítačke prstom. Do systému biometrického uzamykania je možné zadať viac užívateľov a sledovať prístupy.

– Biometrické zámky sú nákladné na nákup a údržbu. Tieto zámky je občas nutné kalibrovať.