Domov / Dom, byt a záhrada / Zariaďujeme kuchyňu: Čo v nej nesmie chýbať?

Zariaďujeme kuchyňu: Čo v nej nesmie chýbať?

Ak prerábate, nanovo zariaďujete či uvažujete o tom, ako zariadiť starú kuchyňu, potom istotne nepohrdnete tipmi a radami, čo všetko by v kuchyni rozhodne nemalo chýbať. Táto miestnosť je totiž priestorom v dome či byte, kde celá rodina trávi veľmi dôležitý čas – čas, raňajok, obeda i večere, a tak vôbec nie je jedno, ako bude Vaša kuchyňa zariadená.

Čo v nej musí byť a čím si ju môžete zútulniť?

Kuchyňa – svätyňa všetkých žien

My ženy sa v kuchyni, viac či menej ochotne, vyskytujeme pomerne často. Preto je zvyčajne naším najväčším prianím mať vysnívanú kuchyňu presne podľa vlastných predstáv. Niektoré nedáme dopustiť na kvalitné hrnce a panvice, v ktorých je radosť variť, pre iné je zasa najdôležitejšia príjemná atmosféra v kuchyni, skrátka nech to v nej dýcha teplom domova.

Nech je to tak či onak, asi sa zhodneme na tom, že všetky túžime po kuchyni funkčnej, čo možno najviac priestrannej, dostatočne presvetlenej (ideálne slnečným svetlom) a štýlovej.

Čo teda aktuálne letí, aké sú najnovšie trendy pri zariaďovaní kuchýň?

 

Štýlové kuchyne podľa poslednej módy

Kuchyniam dneška dominuje biela s čiernou. Táto kontrastná kombinácia, často vo vysokom lesku, sa stále teší veľkej obľube, nakoľko model – biela kuchynská linka, tmavá pracovná doska a nápadité doplnky do kuchyne, neraz v žiarivých odtieňoch, spolu pôsobia moderne a nápadito. Naviac biela je, hoci sa to tak nemusí zdať, veľmi praktickou farbou do kuchyne, keďže k nej poľahky doladíte zásuvky či iné nevyhnutné detaily.

Ak však máme byť objektívni, nie každej gazdinke sa pozdáva predstava varenia či stolovania v takejto „chladnej“ kuchyni, preto mnohé volia skôr vidiecky štýl kuchyne, prípadne túžia po „teplej“ kuchynskej linke aj nábytku z dreva. To je celkom v poriadku, nielenže sú drevené linky stále moderné, ale najmä platí, že koľko ľudí, toľko chutí. A keďže ide o Vašu kuchyňu, vybrať si môžete čokoľvek, čo sa páči Vám.

 

Kuchynské spotrebiče a nábytok do kuchyne

V prípade, že si zakúpite nerezové spotrebiče, dbajte na to, aby boli všetky z nerezu. Ide len o vizuálnu stránku kuchyne, nakoľko aj biela chladnička či mikrovlnka sú stále žiadané. Našťastie to, z akého materiálu budú Vaše formy na pečenie, už konečný vzhľad kuchyne nijako neovplyvní. Pokiaľ ide o kuchynský nábytok, možností je opäť viac. Môžete si vybrať sklenený stôl alebo taký, ktorý bude ladiť s kuchynskou linkou a stoličkami. Tie, keďže na nich strávite dosť veľa času, by mali byť v prvom rade dostatočne pohodlné. Drevené stoličky sú v porovnaní s kovovými o čosi teplejšie, takže možno aj tento argument u Vás zaváži.

 

Kuchynské doplnky

A na záver, ak už máte vybranú linku, kuchynské spotrebiče aj nábytok, vyhraďte si čas na dokúpenie doplnkov. Možno sa Vám na prvý pohľad zdá kúpa hrnčekov či tanierov nepodstatná, avšak sú to práve tieto drobné detaily, ktoré dotvoria celkový vzhľad každej kuchyne. Nebojte sa preto popustiť uzdu fantázii a zadovážte si riad, poháre či misy presne podľa Vášho vkusu. Pokojne aj rôznofarebné, čo na tom, že teraz letí niečo celkom iné? Budete z nich a nimi jesť Vy, takže najdôležitejší je Váš dobrý pocit.

 

Autorské právo: starush / 123RF Reklamní fotografie