Domov / Cestovanie / 5 dôvodov prečo dovolenkovať na strednom Slovensku

5 dôvodov prečo dovolenkovať na strednom Slovensku

Leto je obdobie dovoleniek. Množstvo Slovákov obľubuje relax predovšetký v zahraničí pri mori. Avšak nájde sa aj veľa takých, ktorí dajú radšej prednosť pobytu na Slovensku. Okrem populárnych Tatier sa obľube teší aj stredné Slovensko. Predovšetkým na víkendové pobyty či pobyty s deťmi. A prečo je tomu tak? Spísali sme 5 tipov, pre ktoré sa oplatí navštíviť tento región.

  1. Banská Bystrica – centrum stredného Slovenska

V súčasnosti je Banská Bystrica krajským mestom a zároveň centrom stredného Slovenska. V minulosti sa uvažovalo o nej, ako o hlavnom meste Slovenska, no preslávila sa vďaka tomu, že bola centrom Slovenského národného povstania. Okrem toho sa Banská Bystrica zapísala v histórii, ako banícke mesto, v ktorom sa ťažilo striebro či meď. V Banskej Bystrici vám odporúčame navštíviť predovšetkým námestie SNP, ako aj pamätník venovaný tejto historickej udalosti.

  1. Pustý hrad vo Zvolene

Rozprestiera sa na čiastočne zalesnenom vrchu pohoria Javorina pri Zvolene. Pustý hrad zaberá plochu viac, ako 4 hektáre a svojou rozlohou sa radí medzi najväčšie hradné zrúcaniny nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Od roku 1992 tu prebieha archeologický výskum. Napriek tomu je hrad dostupný verejnosti a vedie k nemu aj náučný chodník od zimného štadiónu vo Zvolene. Celá trasa trvá asi hodinu.

  1. Slovenské lyžiarske múzeum v Podkoniciach

Jediné múzeum svojho druhu, sa nachádza v obci Podkonice, neďaleko Slovenskej Ľupče. V múzeu nájdete rôzne zaujímavé exponáty z tohto zimného športu. Nachádzajú sa tu napríklad 130 rokov staré lyže či exponáty od známych športovcov, ktorý pretekali na Slovensku (bratia Mahreovci – USA, Jana Gantnerová-Šoltýsová – SVK). V exteriéry múzea zase nájdete rôzne vleky a lanovky, ktoré prevážali turistov v Tatrách či na Fatre.

  1. Cyklotrasy

Región stredného Slovenska je ideálne miesto, pokiaľ ste fanúškom cyklistiky. V Banskej Bystrici a jej okolí je vyznačených viac ako 240 km cyklistických chodíkov. Počas letných mesiacov Jún – September, dokonca môžete využiť aj služby cyklobusu a odviesť sa na rôzne cyklotrasy v okolí.

  1. Wellness a kúpele

Obľúbeným a často vyhľadávaným miestom na oddych bývajú kúpele Sliač a Kováčová. Minerálne pramene v Kúpeľoch Sliač sú vhodné na na problémy s cievami a srdcom. Kúpele Kováčová sa zas špecializujú na problémy pohybového ústrojenstva, nervových chorôb, chorôb tráviaceho ústrojenstva a látkovej výmeny, choroby obličiek a močových ciest a ženské choroby. Wellness pobyty však nájdete aj v moderných hoteloch v okolí.