Domov / Technika a Internet / Bankový účet ako nutnosť našej doby

Bankový účet ako nutnosť našej doby

Môžete, nemusíte. O čom je reč? No predsa o bankovom účte, ktorý má založený väčšina z nás. Nájdu sa však aj takí, ktorí bankový účet tvrdošijne odmietajú a snažia sa vás presvedčiť, že v dnešnej dobe dokážu fungovať aj bez neho. Skutočne? Pokúsime sa vysvetliť  dôležitosť bankového účtu, vlastne, vyzdvihnúť najmä jeho kladné stránky.

Dávno preč sú tie časy, kedy si veľa ľudí ukladalo peniaze do kredenca či pod paplón v presvedčení, že odtiaľ im ich celoživotné úspory nikto neukradne, neznehodnotí. Žiadny zlodej, žiadna svetová finančná kríza. Ako nás ale poučila história, nakoniec bolo aj tak všetko inak. Ostatne, tieto zásahy zvonka obyčajný človek iba ťažko ovplyvní, no to, čo spraviť môže, je zodpovedne a premyslene hospodáriť so svojimi peniazmi, aby mal podrobný prehľad nad príjmami a výdavkami v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu.

Banky vám vaše peniaze ustrážia najlepšie ako vedia

Naozaj je výhodnejšie zveriť vaše peniaze bankovým spoločnostiam. S týmto tvrdením koniec koncov možno súhlasíte, no zároveň zvedavo nastolíte otázku, akú konkrétnu banku si teda máte vybrať, keďže na Slovensku pôsobí naozaj veľa bankových domov a navonok každý z nich ponúka zaručene to najlepšie pre vás.

Vyberte sa postupne do každej banky a porovnajte ich bankové produkty s vašou predstavou a vašimi požiadavkami. Čo môžete ďalej v prospech veci spraviť je opýtať sa svojich blízkych, svojich známych, ako sú spokojní s tým či oným produktom, resp. s poskytovanou službou. Takýmto prístupom nič nestratíte, len získate. Zvažujte, porovnávajte a zriaďte si pre vás ten najvýhodnejší účet.

Ako by sa vám páčil účet zadarmo?

Na Slovensku existujú v poslednej dobe banky ponúkajúce osobný účet zadarmo. Okrem založenia účtu a vydania platobnej karty k účtu to rovnako platí pre prichádzajúce a odchádzajúce pohyby peňazí na účte. Aj výbery z bankomatu je bez poplatku, jedinou podmienkou môže byť mesačný výber určitej sumy, napríklad v mBank ide o čiastku prevyšujúcu sedemdesiat eur, ktorú môžete vybrať pohodlne z bankomatu na území Slovenska alebo v zahraničí. Pravdupovediac, bankový účet bez využívanej platobnej karty si dosť dobre nedokážeme predstaviť. Navyše, bezhotovostné platenie a nižšia hotovosť v peňaženke znižuje aj riziko krádeže peňazí a predstavuje ochranu proti vreckárom a drobným zlodejom. Myslite na to.

Založením účtu jeho výhody ešte zďaleka nekončia

Ak by ste aj v konečnom dôsledku platili nejaké tie drobné poplatky, tak s tým sa musíte chtiac-nechtiac zmieriť. Za všetko v živote sa musí platiť, vo finančníctve obzvlášť. Stačí si len uvedomiť niektoré ďalšie výhody plynúce z existencie bankového účtu. Bezhotovostná platba a spomínaná ochrana pred vreckármi, možnosť založenia niekoľko účtov na jedno konto, nastavenia trvalých príkazov, SEPA, inkasa, platby na mobilné číslo, vyhľadávanie platieb podľa čiastkových údajov (sumy a čísla účtu), skrátka dokonalá manipulácia a prehľad o stave vášho účtu prostredníctvom „SMS“ a internetových aplikácií, to je výpočet kladov bankového účtu.

Navyše, dnešní zamestnávatelia požadujú číslo vášho bankového účtu pri podpise pracovnej zmluvy, aby vedeli, kam poukázať vašu výplatu. Už len málokto totiž odovzdáva zarobené peniaze v obálke v hotovosti, aj pre prehľadné účtovníctvo sa vyžaduje všetko riešiť prevodom na účet. Ak aj nemáte bankový účet a odmietate ho, najpravdepodobnejšie vás donúti zamestnávateľ túto skutočnosť zmeniť.

Moderne, rýchlo a predovšetkým bezpečne

Dnes je už bežným javom svoj účet nielen pasívne sledovať na základe mesačného výpisu doručeného do vašej poštovej schránky, ale súčasne ho prostredníctvom  mobilných aplikácií aktívne menežovať vo svojich smartfónoch. Byť neustále pripojený neplatí v dnešných časoch iba pre populárne sociálne siete, ale rovnako aj pre styk s vašou bankou. Túžobne očakávate prísun peňazí na váš účet? Vaša mobilná aplikácia vám vždy oznámi, kedy a koľko peňazí vám prišlo na účet. Aké promptné, a pritom pohodlné, však?

Dôležitou pridanou hodnotou moderných bankových mobilných aplikácií je doslova luxusný spôsob nakupovania. Banky si toto dokážu ustrážiť realizáciu obchodu a v prípade dokazovania neťaháte ako zákazník za kratší koniec.

Správna banka nezabúda ani na tých najmenších

Banky myslia na akékoľvek vekové kategórie bez rozdielu.  Príkladom sú naše ratolesti. Poviete si načo je vašim deťom bankový účet. Odpoveď je naporúdzi a má charakter otázky. Kedy začať deťom ukladať peniažky, ak nie hneď od ich ranného veku a učiť ich tým zodpovednosti a orientácie vo svete financií? Aj keď má dieťa v banke vedený účet, neznamená to automaticky ním bezhlavo disponovať. Nastavenie parametrov detských účtov je taktiež variabilné, dá sa neustále meniť po dohode s rodičmi.

Nájdite si dostatok času na premyslenie, nechajte si poradiť. Rozhodnite sa správne. Banky vám poskytnú akékoľvek vami požadované služby, stačí len vstúpiť.