Domov / Zdravie, krása a životný štýl / Čo robí drahé kamene takými vzácnymi?

Čo robí drahé kamene takými vzácnymi?

Ženy, dievčatá, budúce nevesty, úprimne priznajte, ktorá z vás by netúžila po nádhernom zásnubnom prsteni s briliantom? Drahé kamene ľudí od nepamäti fascinujú a mať briliantové náušnice zo zlata je snom nejednej z nás.

Čo robí drahé kamene takými vzácnymi a jedinečnými, že po nich všetci (všetky) prahneme?

Jedinečnosť a trvácnosť

Áno, je to práve zriedkavosť výskytu, ich tvrdosť a stálosť, ktoré určujú hodnotu drahých kameňov. Vedeli ste, že poznáme viac ako 3000 rôznych minerálov, no za drahé kamene považujeme len asi 50 z nich? Počet minerálov, ktoré pokladáme za drahé kamene sa však stále mení, v závislosti od objavov nových zdrojov aj druhov, no tiež to ovplyvňuje móda a aktuálne trendy.

Aký kameň je drahý?

Drahý kameň je minerál, ktorý sa vyznačuje veľmi špecifickou krásou. Rozhoduje i farba kameňa. Drahokam musí byť dostatočne tvrdý a odolný, aby vytrval dlho bez zjavných známok poškodenia. A čo udáva jeho cenu, je zriedkavosť. Čím jedinečnejší kameň vlastníte, tým je jeho hodnota vyššia.

Drahé kovy

Zlato či platina sú drahé kovy. Nie sú to síce drahokamy, avšak pre svoju príťažlivosť a jednoduchú spracovateľnosť tvoria zvyčajne ich lôžko. Ponuka zlatých a platinových šperkov s drahými kameňmi je obrovská. Aj preto je skutočne veľmi náročné vybrať si vhodné svadobné obrúčky s tým pravým kameňom.

224821035Imitácie                                      

Keďže drahé kamene sú také vzácne a drahé, nie každý smrteľník si ich aj môže dovoliť. Kto však napriek nedostatku financií túži mať dokonalý zásnubný prsteň s obrovským drahokamom, možno siahne po jeho imitácii. Imitácia je stará ako samo ľudstvo, a preto sa i drahé kamene napodobňovali už od dávnych čias. Na ich imitáciu sa najčastejšie používalo sklo, ale poslúžili aj iné materiály. Ak však túžite jedine po originále a ste ochotní si zaň priplatiť, dajte si dobre poradiť, ideálne v renomovanom klenotníctve. Tak máte istotu, že kúpite ozajstný cenný šperk s trvalou hodnotou. Drahokam totiž rokmi získava na cene, a tak je to investícia, ktorá sa vždy oplatí.