Domov / Dom, byt a záhrada / Má fotovoltaika budúcnosť?

Má fotovoltaika budúcnosť?

Pri tejto otázke by si možno staršie generácie povzdychli a v mysli by im ožili spomienky na veľmi podobnú otázku. Minulé storočie bola “v kurze” atómová a uhoľná energia – krajiny stavali jadrové a uhoľné elektrárne. Po čase sa prišlo na to, že atómová energia nie je najbezpečnejší zdroj energie a uhoľná energia je najväčším znečisťovateľom životného prostredia. Ľudstvo sa dnes pomaly uberá iným, viac ekologickým smerom. Na rad prichádzajú obnoviteľné zdroje energie a spomedzi nich výrazne napreduje práve solárna energia.

Slnečná energia má budúcnosť

Alexander Edmond Becquerel na konci 19. storočia ani len netušil, ako jeho objav ovplyvní ľudstvo o desiatky rokov neskôr. Mal iba 20 rokov a v otcovom laboratóriu prišiel na poznatok, že prúd medzi kovovými elektródami, ktoré sú ponorené v kvapaline sa mení v závislosti od intenzity osvetlenia. Jeho objav naďalej skúmali iní vedci a v polovici dvadsiateho storočia sa objavuje fotovoltaický článok, ktorý najprv našiel využitie na kozmických družiciach.

Fotovoltaika je dynamicky sa rozvíjajúce odvetvie, ktoré sa zaoberá priamou premenou svetla na elektrickú energiu. Táto premena sa uskutočňuje vo fotovoltaických článkoch, ktoré sú dnes už bežne zabudované napríklad aj v kalkulačkách, v hodinkách, na letiskách alebo aj lyžiarskych lanovkách. Väčší záujem o fotovoltaiku začal ropnými krízami v 70. rokoch minulého storočia. Odvtedy sa zintenzívnil jej výskum a vývoj. Dnes sú fotovoltaické panely veľmi účinné, cenovo dostupnejšie a ich životnosť sa predĺžila až na 30 rokov.