Domov / Cestovanie / Skôr ako vstúpite na americkú pôdu

Skôr ako vstúpite na americkú pôdu

Pri každej ceste je potrebné si premyslieť pár bodov bez ktorých sa jednoducho nezaobídete. Zatiaľ čo cestovanie po Európe môže mať spontánny charakter, kúpite akciové letenky, zarezervujete hotel, oblečenie hravo zbalíte do príručnej batožiny, a na letisku sa preukážete len občianskym preukazom. Pri ceste do USA, či chcete alebo nie, musia byť Vaše kroky o trošku viac premyslené. Aj v tomto prípade možno natrafíte na výhodné letenky, ale pozor bez pasu a potrebného povolenia na vstup do USA Vás nikde nepustia. A predsa na výlet za oceán budete potrebovať omnoho vyšší rozpočet ako napríklad na víkend v Ríme.

Letenky

V súčasnosti existuje množstvo leteckých spoločností ktoré lietajú za Atlantik. Medzi najznámejšie patria British Airways, Austrian Airlines, American Airlines, Air France. Letenky môžete zakúpiť priamo cez webové stránky leteckých spoločností a aj cez letecké portály. Nakupujte cez známe portály, s ktorými máte skúsenosť. Ak ich ešte nepoznáte, najskôr si prečítajte recenzie. Najbližšie lety pre Slovákov sú zabezpečované z Viedne, Budapešti, Prahy. Najčastejšie sa lieta do New Yorku, Washingtonu, Miami, Los Angeles.

K dispozícii sú:

  • lety priame – lety bez prestupu, letíte priamo do vybraného mesta. Vaša cesta sa Vám podstatne skráti, ale zvyčajne sú tieto letenky drahšie
  • lety nepriame – lety s prestupom, najčastejšie lety sú s jedným prestupom v Londýne, Amsterdame, Paríži. Cesta sa Vám môže predlžiť aj o niekoľko hodín. Výhodou je, že sú lety podstatne lacnejšie.

Ubytovanie

Typ ubytovania záleží od Vás, zatiaľ čo niektorí cestujú „low cost“, iní si chcú užiť luxus. Ceny sú rôzne, závisí to od polohy ubytovacie zariadenie, ale aj od konkrétneho amerického štátu. Pred samotným booknutím hotela, si ho poriadne preverte. Prečítajte si slovenské aj zahraničné hodnotenia (odporúčam portál Tripadvisor), navštívte oficiálnu stránku hotela a pozrite si aj fotografie od cestovateľov. Medzi rozhodujúce body určite patrí blízkosť metra, nákupných možností, bezpečnosť či hlučnosť okolia.

ESTA alebo Víza

Realizácia cesty bez patričného povolenia na vstup do Spojených štátov amerických by nebola bohužiaľ možná. Vďaka pôsobnosti Slovenskej republiky v bezvízovom programe (VWP) nie je potrebné aby ste si kvôli americkej dovolenke vybavovali víza. Na to aby ste sa mohli prechádzať po Newyorskom Central Parku, Vám bude stačiť cestovná .  Táto autorizácia, ktorá je viac známa pod neformálnymi označeniami „esta viza“ alebo „esta usa“ Vám dáva spôsobilosť vycestovať do USA. Netreba ale zabúdať, že ju môžete použiť len v prípade ak Vaša cesta nebude trvať viac ako 90 dní a účelom Vašej cesty je turistika alebo služobná cesta. V ostatných prípadoch sa stávajú nutnosťou víza.

Batožina

Pri cez atlantických letoch je zvyčajne v cene letenky jedna príručná batožina, laptop, a jeden kus batožiny do podpalubia s maximálnou hmotnosťou 23 kg. Odporúčam si pri zakupovaný leteniek preveriť informácie ohľadom povolenej batožiny a jej rozmerov, aby ste na letisku nemuseli zbytočne doplácať za neželanú nadváhu. Zbaľte si len tie najpotrebnejšie veci, veľká a ťažká batožina Vás bude pri cestovaní obmedzovať. Oblečenie závisí od ročného obdobia, ale ak máte aj naplánovanú cestu počas leta, pre istotu si zbaľte jeden kus teplého oblečenia, poprípade vetrovku proti dažďu. Krehké a elektronické predmety nikdy nedávajte do batožiny, ktorá pôjde do podpalubia lietadla.

Doklady

Pred samotných odchodom na letisko si skontrolujte všetky potrebné doklady:

  • Občiansky preukaz
  • Pas s povolením ESTA visa (resp. s vízami)
  • Letenky
  • Voucher – doklad o zaplatený ubytovania
  • Peniaze – hotovosť, kreditnú kartu.
  • Poistný preukaz – preukaz, ktorý je dokladom vášho cestovné poistenia. Zdravotný preukaz nie je dostačujúci.

Itinerár

Je vhodné ak si pred cestou vypracujete itinerár. Itinerár predstavuje plán Vašej cesty, aké miesta by ste chceli navštíviť, ktoré pamiatky vidieť, kde sa dobre najesť, otváracie hodiny múzeí….Keď už budete na mieste, ľahšie sa Vám bude orientovať a nebudete musieť strácať čas s už zistenými informáciami.

Po zabezpečený všetkých bodov bude pre Vás cestovanie do USA hračka. Prajeme šťastnú cestu, bezpečný let, krásne zážitky, ktoré sa stanú nezabudnuteľnými spomienkami.