Domov / Zdravie, krása a životný štýl / Vo vašej kuchyni by nemal chýbať MCT olej

Vo vašej kuchyni by nemal chýbať MCT olej

V súčasnosti sa čoraz viac ľudí zaujíma o to, čo konzumuje a aké suroviny boli na prípravu jedla použité. Viacerí v kuchyni začínajú využívať také suroviny, ktoré sú zdravé a v tele sa neusádzajú v podobe telesného tuku. Obezita je totiž ochorenie, ktoré sa dnes vyskytuje už u mladých ľudí, ktorí zlou životosprávou a nesprávne pripraveným jedlom trpia nadváhou. Žijeme len raz, a preto by malo byť pre nás prioritou starať sa o svoje telo.

V kuchyni sa všetko začína

Ak chcete pre seba niečo urobiť, začnite už v kuchyni. Suroviny, ktoré používate, ovplyvnia vaše zdravie. Mnohí ste už počuli o dobrých a kvalitných olejoch, ktoré by ste vo svojej kuchyni určite mali mať. Práve olej pri varení využívate často, a nie je preto jedno aký.

Kedysi bolo použitie výlučne v medicíne

My budeme hovoriť o takom, ktorý vám navyše dodá potrebnú energiu bez zbytočných tukov. Ide o MCT olej, ktorý sa kedysi využíval čisto na medicínske účely. Liečili sa ním ľudia s poruchami metabolizmu alebo problémami regeneračnými či katabolickými. V súčasnosti sa však jeho využitie značne rozšírilo a v bežnej praxi ho ľudia využívajú ako doplnok stravy či pri cvičení na podporu svalovej hmoty.

Kratší uhlíkový reťazec

MCT olej je najčastejšie spájaný s kokosovým olejom, keďže veľmi často je vyrábaný práve z neho. Výhod, ktorými tento olej disponuje, je viacero, no pre vás je najdôležitejšie to, prečo sa MCT olej tak často skloňuje so zdravou výživou. Oproti klasickým olejom a tukom má totiž jednu vlastnosť. Tou je jeho molekulárna štruktúra, ktorá je tvorená šiestimi až dvanástimi atómami uhlíka, čo je oproti ostatným olejom oveľa kratší reťazec.

Práve štruktúra spôsobuje to, že tento olej je v tele trávený, transportovaný a metabolizovaný rýchlejšie a na to nie sú potrebné žiadne žlčové kyseliny. Tieto tuky telo dokáže vstrebávať aj pri záťaži, a tak môžu byť využívané na energetické účely. Preto tento olej charakterizujeme ako zdroj energie, a to bez toho, aby sa tvoril inzulín. Čo je veľmi dôležité, je, že sa tento olej v tele neukladá ako telesný tuk. Tieto tuky sa neusádzajú, ale putujú priamo do buniek a práve tu sú využité ako zdroj energie.

Chudnite aj priberajte s MCT olejom

Pozitívne účinky MCT oleja môžete sledovať tak pri chudnutí, ako aj pri naberaní hmotnosti. Dôležité je, aby ste mali dostatočný príjem proteínov a sacharidov. Ak vo vašej strave nechýbajú a dopĺňate to práve MCT olejom, na váhe budete určite priberať. Naopak, ak sa príjem bielkovín a sacharidov zníži, dokonca hovoríme o ich deficite, MCT olej slúži ako zdroj spaľovania tukov.

Kokosový na prípravu jedál a MCT ako rýchly zdroj energie

Spomenuli sme, že kokosový olej a MCT olej spolu úzko súvisia. Je to pravda, avšak menší rozdiel medzi nimi badať. Kokosový olej patrí medzi najlepšie tuky, ktoré môžete využiť pri príprave jedál. Na druhej strane MCT olej sa v praxi využíva najmä ako rýchly zdroj energie a na aktiváciu mozgu.

MCT olej nielen do kávy

Tí, čo už čo-to o MCT oleji počuli, vedia o ich neštandardnom spojení. Hovoríme o káve. Áno, práve káva a MCT olej je niečo, čo vám dodá energiu a vy tak budete schopní podávať počas dňa kvalitné výkony. Ak k tomuto pridáte aj maslo, energetická bomba je na svete. Káva s maslom a MTC olejom môže pre vás znieť ako čudesná kombinácia, no tí, čo to vyskúšali, by vám vedeli povedať o pozitívnych účinkoch.

Čo je dôležité pri príprave takejto kávy, je určite dávkovanie. Ak to totiž preženiete s množstvom oleja či masla alebo použijete „nekvalitnú“ kávu, výsledok nebude dobrý. Ak ale použijete čerstvo namletú Power Coffee, pravé ghee maslo a jednu polievkovú lyžicu MCT oleja, „bulletproof“ kávu máte na svete.

Káva nie je jediné, do čoho si môžete MCT olej pridať. Keďže tento olej nemá žiadnu chuť ani vôňu, jeho využitie v kuchyni je široké. Pridávať si ho pokojne môžete do rôznych šalátov, zeleniny, ale aj na mäso či sushi. Pridanie oleja do čaju či iných nápojov vám dodá skutočnú energiu.

Nesprávne dávkovanie môže mať negatívne účinky

MCT olej sa najčastejšie vyskytuje vo forme čistého oleja, no nájsť ho môžete aj v podobe tabliet či prášku. Aj keď hovoríme najmä o benefitoch oleja, tie sa môžu obrátiť proti vám, ak ho neprijímate v správnych dávkach. Takzvané predávkovanie môže vyvolať rôzne tráviace problémy. Tie môžu nastať aj vtedy, ak ho konzumujete nalačno. Je taktiež dôležité mať na pamäti fakt, že MCT olej nemôže úplne nahradiť klasické tuky. V strave by teda nemali chýbať ani iné zdroje mastných kyselín, ako napríklad orechy alebo ryby. Výsledkom ich vylúčenia môže dôjsť k deficitu a prejaviť sa to môže negatívnymi následkami.

Vzhľadom na výhody MCT oleja však nechceme tvrdiť, že iba tento jediný by ste v kuchyni mali mať. Naopak. U vás doma by mali mať miesto viaceré druhy tukov. Každý z nich môže totiž v správnom dávkovaní a príprave vyvolať pozitívne účinky. Či už je to kokosový olej, ghee maslo, alebo klasická bravčová masť.